İstanbul seçimlerinin 2 önemli ismi Merkezefendi’ye geldi

CHP Merkezefendi İlçe Teşkilatı tarafından ‘İstanbul Ve Merkezefendi: Başarının Ortak Dili’ adlı konferans düzenlendi. Konferansa; 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinde aktif rol alan Araştırmacı-Yazar ve Ekonomist Ertan Aksoy ile Yazar ve Siyaset Bilimci Prof. Dr. Yüksel Taşkın konuşmacı olarak katıldı.

CHP Merkezefendi İlçe Teşkilatı tarafından Merkezefendi Kültür Merkezi’nde ‘İstanbul Ve Merkezefendi: Başarının Ortak Dili’ adlı konferans düzenlendi. Konferansa; 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinde aktif rol alan Araştırmacı-Yazar ve Ekonomist Ertan Aksoy ile Yazar ve Siyaset Bilimci Prof. Dr. Yüksel Taşkın konuşmacı olarak katıldı. Partililerin yoğun ilgi gösterdiği konferans yaklaşık 3 saat sürdü. Konferansın açılış konuşmasını yapan Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker; “Siyaset Akademisi’nde ilk sınava çıkıyoruz. Merkezefendi ve İstanbul’da bir destan yazdık. Zorlu olan yerleri kazandık. İstanbul seçimlerinde başarının mimarlarından olan iki isim CHP Parti Meclis Üyesi Prof. Dr. Yüksel taşkın ve Sosyal Demokrasi Vakfı’nın Başkanı Ertan Aksoy konuk ediyoruz. Hedeflerimiz; Siyaset Akademisi projesinde çok yüksek. İlerleyen zamanlarda İstanbul belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nu davet edeceğiz” dedi.

“YARIŞ HİÇBİR ZAMAN KAVGACI BİR DİLLE YAPILMADI”

Konferansta ilk olarak Araştırmacı-Yazar ve Ekonomist Ertan Aksoy konuştu. Anketlerde doğru soruları sormak için çok çaba sarf ettiklerini dile getiren Aksoy, “İnsanların nasıl bir belediye başkanı istediklerini öğrenmek için onlara nasıl bir belediye başkanı istedikleri sorusunu yönelttik ve büyük çoğunluk bize ‘Halkla iç içe olan bir başkan istiyoruz’ cevabı verildi. AK Parti ünlü bir ismi adan gösterince, CHP’den de ünlü bir isimi aday göstermesi beklendi. Ancak yapılan tüm anketlerde vatandaşların verdiği yanıtlar bunun yapılmasının yanlış olacağını gösterdi. Bunun sonucu olarak yarışta makro bir ismin karşısına CHP mikro bir isim koydu. Yine seçimlerden çıkan sonuçlar ile yarış hiçbir zaman kavgacı bir dille yapılmadı. Bunun da çok büyük getirisi oldu. Oy vermeyi düşünmeyen insanlar bu uzlaştırıcı ve birleştirici yumuşak siyaset ve söylemler için sandık başına gitti ve oyunu kullandı. Başarı böyle geldi” diye konuştu.

“ÜLKEDE GÜÇ VE YETKİ PAYLAŞIMINA İHTİYAÇ VAR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmalarından ve söylemlerinden örnekler veren Yazar ve Siyaset Bilimci Prof. Dr. Yüksel Taşkın, “İmamoğlu’nun ‘Çocuklarımız bizden daha iyi yaşayacak’ sözleri çok tuttu. Karalama siyasetine toplum geçtiğimiz seçimlerde ‘Dur’ dedi. Biz yerel iktidara geldik. Toplum şimdi bizi nadasa bıraktı. Gösterilecek performansa bakılacak. Amacımız Parlamenter sistemi geri getirebilmek. Güç tek bir kişinin elinde olursa, demokrasi olmaz. Bu ülkede güç ve yetki paylaşımına ihtiyaç var. Bu seçimler bizlere demokrasinin değerini bir kez daha gösterdi. Sistem sayesinde meclisteki bakan ve milletvekilleri yetkisiz. 3-4 bakanın ismi dışında vatandaş bakanının ismini ve hatta ne işi yaptığını bile bilmiyor. Biz sistemi değiştirmek için çalışıyoruz. Seçimlerdeki başarı, partinin uzlaşmacı, kavgadan uzak, yanlışları doğru anlatarak geldi” şeklinde ifade etti. Diğer taraftan konferansın son bölümünde ise soru- cevap bölümüne geçildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER