“İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmak, kadınlara tehdittir”

İstanbul Sözleşmesi ve son dönemde meydana gelen çocuk cinsel istismarları hakkında basın açıklaması yapan Denizli Kadın Platformu sözcüsü Gülnur Oymak; “İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmak şiddetçi erkeklere teşvik ve tüm kadınlara tehdittir” dedi.

Denizli Kadın Platformu sözcüsü Gülnur Oymak, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde İstanbul Sözleşmesi ve son dönemde meydana gelen çocuk cinsel istismarları hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Oymak;  “Kulislere yansıdığı kadarıyla çocuk istismarcılarına af girişimi, TBMM’nin Ekim ayında başlayacak yeni yasama dönemine bırakılmıştır. Ancak 2016'da bu maddeye ilişkin değişiklik önergesi Meclis gündemine bir gece yarısı getirildiği için, TBMM'nin açık olduğu 15 Temmuz 2020 tarihine kadar bizlerin tedirginliği sürecek. Ancak bu af girişimi ertelenmekle kalmamalı; bir daha asla gündeme gelmemek üzere siyasetin, kamuoyunun ve meclisin gündeminden tamamen çıkartılmalıdır” şeklinde konuştu.

“CİNSEL İSTİSMARCILAR KENDİNİ ÖZGÜR HİSSEDİYOR”

Oymak, af söylentileri devam ettiği sürece TCK'daki 15 yaş altı çocuklarla hiçbir koşulda cinsel ilişkiye girilemeyeceği ve Türk Medeni Kanunu'nda 17 yaşın altında evlilik yapılamayacağı konusundaki yasal düzenlemelerin kâğıt üzerinde kaldığını belirtti. Gençlerin, ailelerin bu yasalar yokmuş gibi yaşamaya devam ettiğini söyleyen Oymak; “Çocuk cinsel istismarcıları sıfır yaşından başlayarak kız çocuklarının cinsel istismarı ve cinsel sömürüsü konusunda kendilerini özgür hissediyor. İşledikleri suçtan mahkûm olsalar bile, kız çocuğunu ya da ailesini ikna edip resmi nikâh yaptırmayı ve çıkacak bir af ile o kız çocuğuna beş yıl süreyle tecavüze devam etmeyi düşünebiliyorlar. Cinsel istismarcılar kendini özgür hissediyor. Özellikle TBMM Boşanma Komisyonu Raporu’ndan beri İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya karşı sistematik bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Birkaç marjinal grup tarafından yürütülmesine rağmen, Türkiye'de bu kampanya nedeniyle ne İstanbul Sözleşmesi, ne de 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanmaktadır. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmak şiddetçi erkeklere teşvik ve tüm kadınlara tehdittir. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasayı uygulayın. Çocuk cinsel istismarı faillerine yönelik af girişimlerinden İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasası’nı karalamaktan kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER