“İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz”

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Denizli Şubesi Başkanı Gülnur Oymak, yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ni savunma devam edeceğiz. Sözleşmenin feshi kadının onuruna indirilmiş bir darbedir!” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz”

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Denizli Şubesi Başkanı Gülnur Oymak, feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ni savunma devam edeceklerini açıkladı.

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Denizli Şubesi Başkanı Oymak yaptığı yazılı açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kadının onuruna indirilmiş bir darbedir! İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kadına yönelik şiddetin bir türüdür! Türk Kadınlar Konseyi olarak 62 yıldan bu yana kadının insanca yaşama hakkını savundu ve savunmakta, kadının onurunu ve gururunu koruması için çalışmakta olup İstanbul Sözleşmesi’ni, kadının çocuğun, yaşlının, güvencesi olarak görmektedir. Bu sözleşme, kadınlar ile erkekler arasında de jure ve de facto (hukuki ve fiili) eşitliğin gerçekleştirilmesinin kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesinde temel unsur olduğunun bilincine vardığımız bir sözleşmedir. Türkiye Cumhuriyeti adına 11 / 5 / 2011 tarihinde imzalanan ve 10 / 2 / 2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin (İstanbul Sözleşmesi), İmzalanmasından onbir yıl sonra 20.03.2021 tarih, 31429 sayılı Resmi Gazete 3718 sayılı kararda yayınlandığı üzere Türkiye Cumhuriyeti tarafından feshedilmesi talihsiz bir olaydır.” Dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMENİN FESHİNİ KADINLAR TARAFINDAN ESEFLE KARŞILANMIŞTIR.”

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Denizli Şubesi Başkanı Oymak, açıklamasında daha sonra şu görüşlere yerverdi:

“6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, İstanbul Sözleşmesi’nin iç hukukta düzenlenen uzantısıdır. Üzülerek belirtmeliyiz ki bu sözleşmenin feshi şiddet mağdurları, aileleri ve Türk Kadınlar Konseyi Genel Merkezi ile Şubeleri tarafından esefle karşılanmıştır. 11 yıldır savunduğumuz İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 11:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nejla Aslan
Nejla Aslan - 1 ay Önce

Kadınlar elele olunca başaramayacakları bişey olamaz.kolay gele.

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211