İSTANBUL'DA BAŞLADI DENİZLİ'YE SIÇRADI

İSTANBUL'DA BAŞLADI DENİZLİ'YE SIÇRADI

İstanbul polisinin alkollü içki fabrikalarına yönelik aralarında Denizli’nin de bulunduğu 9 ilde 55 adrese eş zamanlı düzenlediği vergi kaçakçılığı operasyonunda 55 kişi gözaltına alındı.


Emniyet kaynaklarından alınan bilgilere göre, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, daha önce satılmış şarap şişelerinde kullanılan bandrollü kapüşonların, yeni şarap şişelere takılarak satış yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçti. Alkol üreten firmaların bu yöntemle devletten milyonlarca liralık vergi kaçırdığı belirlendi. Yapılan çalışmaların ardından İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Edirne, Manisa, Nevşehir be Tekirdağ'da bulunan 55 ayrı adresteki şarap fabrikalarına operasyon düzenlendi. Piyasaya sürmek üzere hazırlanan binlerce şişe şaraba el konuldu.

55 ŞÜPHELİ ŞAHIS YAKALANARAK GÖZALTINA ALINDI

Bazı şarap firmaları tarafından üretilen şarap cinsi alkollü içkilerin üzerlerinde bulunan mantar tapayı kapatan kep ya da kapüşon olarak tabir edilen folyo kaplamanın uzun ve gevşek tutularak bandrollerin şişeye yapıştırılmadığı, bu sebeple keplerin üzerine yapıştırılan TAPDK bandrollü kep ve kapüşonların tekrar piyasadan geri toplatılıp defalarca mükerrer olarak yeni üretilen şaraplara takılmak suretiyle kullanılmasına imkan tanındığı ortaya çıktı. Bu yolla "5607 SKM” ve “Vergi Kaçakçılığı” suçunun işlenmesi neticesinde şişe başı yüzde 60 oranında devletin zarar uğratıldığı belirlenen operasyonda 15 bin şarap şişesinin ele geçirildiği kaydedildi. 9 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda 55 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Konu ile ilgili suçüstü yakalanan şahıslar hakkında adli ve idari tahkikata başlandığı bildirildi. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221