İŞTE AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU'NUN GÜZERGAHI

İŞTE AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU'NUN GÜZERGAHI
banner22

Yıllardır yapımı beklenen Aydın-Denizli Otoyolu ile ilgili kararlar verildi. Proje Bakan Zeybekci’nin müjdeli açıklamalarının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın miting konuşmalarına da girdi. İş şimdi sadece ihalenin yapılıp ilk kazmanın vurulmasına kaldı.

Hatta Aydın Denizli Otobanının geçeceği güzergah ve yerler de belli oldu. Buna bağlı olarak da tüm gözler otobanın geçeceği yerlerin nereler olacağına çevrildi. Peki; çevre yolu bağlantıları ile 168 kilometreyi bulan Aydın-Denizli Otoyolu nerelerden geçecek? Hangi güzergahı takip edecek.

Türkiye’yi  yeni karayolu ağlarıyla donatmayı planlayan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 24 önemli projesinden biri olan Aydın-Denizli Otobanı Projesi diğer yeni projeler gibi Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle hayata geçirecek. Aydın-Denizli Otoyolu 900 milyon ile 1 milyar 100 milyon lira arasında bir rakama mal olması beklenirken, toplam 24 yeni projenin 83 milyar Dolar’a tamamlanacağı bildirildi. 

TOPLAM 168 KİLOMETRE
ÇED Raporu çalışmalarına 3 yıl önce başlanan Aydın-Denizli Otoyolunun devamında da 130 kilometrelik Denizli-Burdur Otobanı yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ÇED süreci 2014 yılında başlatılan ve yapımını 2023 yılına kadar tamamlamak istediği Aydın-Denizli Otoyolu ve Malzeme Ocakları Projesi'nde ihale aşamasına da gelindi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sunulan ÇED Raporunu onaylamasının ardından 168 kilometrelik yolun yaklaşık 90 kilometrelik kısmı Aydın sınırlarında, 78 kilometrelik kısmı da Denizli sınırları içerisinde kalıyor. Projenin ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak.

BURDUR'A VE ANTALYA’YA UZANACAK
Aydın-Denizli Otoyolu'nun devamında yaklaşık 130 kilometrelik Denizli-Burdur Otoyolu projesi yer alacak. Denizli Burdur Otoyolu projesi, Aydın Denizli Otoyolu Denizli Çevre Yolu Kesiminden başlayacak şekilde planlandı. Kısacası Aydın-Denizli-Burdur-Antalya otobanının Denizli sınırları içeresinde kalan kısmı ve inşaat alanı 150 kilometrenin üzerinde olacak.

İŞTE AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU'NUN GEÇTİĞİ NOKTALAR

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi; Aydın-Muğla Devlet Yolu'nun İzmir-Aydın Otoyolu'nu kestiği noktadan başlayacak. Aydın-Denizli Devlet Yolu'nun İmamköy mevkiinde biten Aydın Çevre Yolu'nun yaklaşık 2,3’üncü kilometresinden ayrılarak Dalama üzerinden Yenipazar'a ulaşacak.

Büyük Menderes Nehri'nin güneyinden Hamidiye ve Yazırlı yerleşkelerinin kuzeyinden Kuyucak İlçesi'nin güneyine ulaş hat, Kuyucak-Karasu Devlet Yolu'nu köprülü kavşakla geçecek. Otoyol, Karapınar'ın kuzeyinden Azizabat ve Yamalak yerleşkelerinin güneyinden kıvrılarak Kuyucak-Buharkent arası Devlet Yolu'na paralel seyredecek.

BUHARKENT-SARAYKÖY-DENİZLİ HATTINDA GEÇECEĞİ NOKTALAR
Daha sonra buradan uzaklaşan yol, Sarayköy mevkiinde tekrar Devlet Yoluna yaklaşacak. Sarayköy'ün güneyinden Sarayköy-Denizli Devlet Yolu'na paralel devam eden Otoyol, Sarayköy-Denizli Devlet Yolu'nu Denizli'nin yaklaşık 2 km. yakınında keserek Kumkısık mevkiine ulaşacak. Buradan itibaren Denizli'yi çevreleyen Otoyol, Çeltikçi-Pamukkale Milli Parkı-Kocadere ve Kocabaş mevkiinden geçerek Afyon-Çardak ayrımına ulaşacak. Honaz'ın kuzey batısından geçerek Karateke Köyü'nün güneybatısında son bulacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER