İşte; Denizlili’nin en etkin iş insanı; Keçeci, Abalıoğlu, Saldanlı

Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği “Anadolu’nun en etkin 50 iş insanı” araştırmasının 2019 sonuçları belli oldu. Denizli Sanayi Odası Başkanı ve Er-bakır Yönetim Kurulu Üyesi Müjdat Keçeci 7’inci sırada, Abalıoğlu Tarımsal Üretim Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Abalıoğlu 33’üncü sırada ve Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı 38’inci sırada yer aldı.

İşte; Denizlili’nin en etkin iş insanı;  Keçeci, Abalıoğlu, Saldanlı

Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği “Anadolu’ya Yön Veren 50 İş İnsanı’nın zirvesi 2019 yılında da değişmedi. Gaziantep’ten Sanko Holding’in onursal başkanı Abdülkadir Konukoğlu, listenin zirvesinde yer aldı. İkinci sırada Osmaniye’den dünyaya açılan demir-çelik devi Tosyalı Holding’in yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı, üçüncü sırayı ise Bursalı Sütaş’ın yönetim kurulu başkanı Muharrem Yılmaz aldı. Anadolu kentlerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına omuz veren iş insanlarına ışık tutan “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırmasının 2019 yılı sonuçları tamamlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir haricindeki kentlerde Ekonomiye yön veren, İstihdam yaratan, vergi rekortmeni olan isimleri bir araya getirdiğimiz listemizde büyük değişiklikler oldu. Bu yıl yedincisi gerçekleşen araştırmada 12 iş insanı ilk defa yer aldı. İşte; Türkiye’nin en büyük şirketleri listesinde de yerini alan şirketlerin başarı yolculuk hikayeleri…

MÜJDAT KEÇECİ / ER-BAKIR YÖNETİM KURULU ÜYESİ

STK’LARDA ROL OYNUYOR

Tekstil sektöründe önemli noktalarından biri olan Denizli’nin en etkin isimlerinden Müjdat Keçeci, kentin sanayideki dönüşümünde önemli bir paya sahip. Er-Bakır’da 35 yılı geride bırakan Keçeci Abalıoğlu ve Erikoğlu ailelerin hissedar olduğu grupta kurumsallaşmanın da önemli temsilcilerinden biri olarak gösteriliyor. Er-Bakır’da üst düzey yöneticilik yapmasının yanı sıra Denizli Sanayi Odası başkanlığını da yürüten Keçeci, kentin Türkiye’nin en çok ihracat yapan dokuzuncu ili olduğunu söylüyor. Geçen yıl 3,4 milyar dolar ihracat yapan Denizli’de toplam 200 bin kişinin istihdam edildiğini dile getiren Müjdat Keçeci, yeni yatırımlarla kentte istihdam seferberliğini başlattıklarını kaydediyor. Öte yandan STK’larda etkin rol üstlenen Keçeci, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu, Pamukkale Tenis Kulübü, Denizli Kültür ve Sanat Vakfı ve Denizlispor Kulübü Denetim Kurulu’nda üyelik yapıyor.

ERGUN ABALIOĞLU / ABALIOĞLU TARIMSAL ÜRETİM YÖNETİM KURULU BAŞKANI

İLK ÖZEL YEM ŞİRKETİNİN KAPTANI

Türkiye’nin ilk özel yem fabrikası olarak 1969 yılında Denizli’de kurulan ve bugün Türkiye’nin en büyük 220’nci şirketi olan Abalıoğlu Yem, yeniden yapılanmaya gitti. Geçen yıl kurumsallaşma çalışmaları neticesinde Abalıoğlu Yem bünyesindeki tarım, hayvancılık, beyaz et ve balık işleri şirketlere ayırıldı. Abalım, Lezita, Lezita Balık markalarıyla grup öne çıkıyor. Toplamda 3 milyar TL ciroya sahip olan grubun en büyük işi tarımsal üretimin başında Ergun Abalıoğlu bulunuyor. Şirketin rafta duran iki yem fabrikası yatırımı var. Bunlardan biri Erzurum’da diğeri ise Trakya’da olacak. 3 bin başlık hayvan sahipliğini 9 bine çıkarma hedefinde olan Abalıoğlu bölgesinde 4 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Abalıoğlu Grubu, Eğitim, spor, çevre ve kültür alanlarında bölgesine değer katıyor.

CEYHAN SALDANLI / BEREKET ENERJİ GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI

5 MİLYON MÜŞTERİYE HİZMET VERİYOR

Elsan Elektrik Gereçleri ve Tümaş Mermer’in kurucu ortaklarından olan Ceyhan Saldanlı, 1991 yılında Aydem ile enerji sektörüne adım attı. Dört yıl sonra Bereket Enerji, 2002’de de Bereket Jeotermal Enerji Üretim’in kuruluşunda yer aldı. Saldanlı, bugün entegre bir yapıya sahip olan Bereket Enerji Grubu’nun yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyor. Merkezi Denizli’de bulunan ve Mart ayı 4,6 milyar dolarlık banka borcunu yeniden yapılandıran Bereket Grubu, jeotermal, hidroelektrik, termik, güneş, rüzgar ve çöp gazı kaynaklarından yaralanarak elektrik üretiyor. Grup, Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji portföylerinden birine sahip. Türkiye geneline yenilenebilir enerji santrallerinde bin 156 MW güce ulaşan şirketin toplamda ise 2 bin 101 MW kurulu gücü bulunuyor ve 5 milyon müşteriye hizmet veriyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2019, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER