İşte kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında açıklama yapan Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi’nde görevli Veteriner Hekim Zuhal Berberoğlu; “Kurban pazarı ya da yetiştiricilerden kurbanlık alırken öncelikle hayvanların sağlıklı olması gerekir” dedi.

İşte kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Denizli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı’nda hareketli günler yaşanıyor. Dini vecibelerini yerine getirecek olan vatandaşlar, hayvan pazarında pazarlıklara başladı. Ancak dikkat edilmesi gereken hususların başında, ‘Sağlıklı bir kurbanlık almak’ ve ‘Kurban etinin nasıl saklanması gerektiği’ geliyor. Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi’nde görevli Veteriner Hekim Zuhal Berberoğlu açıklama yaptı. Berberoğlu; “Küçükbaş hayvanlar 1 yaşını doldurmuş olmalıdır. Büyükbaş hayvanlar da en az 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Her yerde karşımıza çıkan bir şey değil ama deve kurban edilmek istenirse de 5 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Kurban pazarı ya da yetiştiricilerden kurbanlık alırken öncelikle hayvanların sağlıklı olması gerekir. Herhangi bir yerinde eksiklik, uzuvlarında araz olmaması gerekir. Hayvan pazarlarında ve işletmelerde hem özel veteriner hekimler hem de kamu veteriner hekimler yani bizler tarafından hayvanların genel sağlık muayeneleri yapılmakta. Özellikle bulaşıcı hayvan hastalıkları taşımayan hayvanlar, ‘herhangi bir bulaşıcı hayvan hastalığına sahip olmasın’ diye tarafımızca aşılanmakta. Biz bunlara dikkat ediyoruz. Peki hayvanların yaşını nereden bileceğiz? Bununla ilgili de bakanlığımızın HAYSAG uygulaması var. Hemen hemen herkeste akıllı telefon mevcut. Bu uygulamayı telefonlara indirip öğrenebilirler. Hayvan pazarında görülmüştür hayvanların kulaklarında sarı renkli küpeler mevcut. İndirilen uygulamaya bu küpeler okutulduğunda karşılarına çıkan ekrandan hayvanın yaşı, ırkı, cinsi kontrol edilebilir” diye konuştu.

“GIDANIN GÜVENİLİRLİĞİ VE KALİTESİ ÖNEMLİ”

Kurbanlıkların kesimden itibaren nasıl korunması gerektiği ve saklama koşulları hakkında da Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Yem Şubesi’nde görevli Veteriner Hekim Hakan Balaban konuştu. Balaban; “Gıdanın güvenilirliği ve kalitesi bizim için çok önemli. Kurban Bayramı’nın sıcak aylarda gerçekleştirilmesi sebebiyle etin kalitesi için muhafaza şartları ve kesim sırasında uymamız gereken hijyen kuralları var. Öncelikle bizim için kesim yerlerinin, kullanılan alet ve ekipmanın hijyeni çok önemli. Kesim mutlaka kapalı bir alanda yapılması gerekiyor. Sıcak ve soğuk su tertibatı olan alanlarda hayvanın kesimi yapılmalı. Hayvan kesilirken bu işi bilen ehli kişiler tarafından hayvanın strese sokulmadan kesilmesi etin kalitesi açısından çok önemli. Hayvan kesildikten sonra mide bağırsak içeriği kesinlikle ete bulaştırılmamalı gerekir. Olası bir bulaşma durumda ise hızlı bir şekilde etten temizlenmesi gerekiyor. Kullanılan alet ve ekipmanlar mutlaka temiz ve hijyenik olmalı. Bunların dışında doğru bildiğimiz yanlışlar var. Bunlardan bir tanesi, hayvan kesildikten sonra eti dinlendirmeden kahvaltıda kavurmasını yapıp yemek. Ancak bu çok yanlış bir uygulama. Çünkü et kesildikten sonra ölüm sertliği olur. Bu da aslında kaliteli bir et değil. Etin mutlaka dinlendirilmesi ve bekletilmesi gerekiyor. Hayvan kesildikten sonra en az 5-6 saat kapalı, güneş görmeyen ve serin olan bir ortamda beklettikten sonra en az 12 saat 0-4 derecelik dolaplarda eti soğutmamız gerekiyor. Muhafaza etme konusunda da; eti parçalar halinde, birer kullanımlık poşetlerde ve ya saklama kaplarında uzun süre muhafaza etmek istiyorsak -18 derecede 6 ay gibi bir süre muhafaza edebiliriz. Diğer bir önemli konuda dondurduğumuz eti kullanmak istediğimizde buzdolabında 0-4 derecelik ısıda çözdürmemiz gerekiyor. Oda ısısı ya da sıcak su içerisinde kesinlikle yapmamamız gerekiyor. Çözdürdüğümüz bir ürünü tekrar geriye koymamak da gerekiyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER