İşte vekillerin 2019 karneleri!

Denizli seçmeni tarafından Ankara’ya gönderilen 8 milletvekilinin, bir yıllık Yasama Performansları belli oldu. 2019’da hayatını kaybeden CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’a ise “politikada vefa notu” adı altında tam puan verildi.

İşte vekillerin 2019 karneleri!

TBMM resmi sitesinden derlenen bilgilere göre; Ana Muhalefet Partisi’nden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ile İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, “en çalışkan milletvekilleri” oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Denizli Milletvekili Cahit Özkan ise Genel Kurul’daki konuşma sayısı ile rekor kırdı.

Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde, yaklaşık 755 bin Denizli seçmenin oy verdiği 7 milletvekilinin 2019 yılı Yasama Performansları belli oldu. Denizli seçmeni tarafından Ankara’ya gönderilen 8 milletvekilinden, CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ile İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, “en çalışkan milletvekilleri” oldu. AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan ise Genel Kurul’daki konuşma sayısı ile rekor kırdı. Siyasi gözlemciler; 2019’dahayatını kaybeden CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan için puanlama yapmaya gerek olmadığını ancak “politikada vefa notu” adı altında tam puan verilmesi gerektiğini belirtti.

Denizli Milletvekilleri , Ahmet Yıldız, Cahit Özkan, Gülizar Biçer Karaca, Haşim Teoman Sancar, Nilgün Ök, Şahin Tin ve Yasin Öztürk, 7 Temmuz 2018 tarihinde Meclis kürsüsünden yemin ederek yasama görevlerine başladı. Ancak, Ankara’ya giden Denizli milletvekilleri, aynı yıl içinde yapılan belediye seçimleri ve Meclis’in 3 ay tatile girmesi nedeniyle yasama çalışmalarını tam anlamıyla yapamadı.

YASAMA PERFORMANSI

Denizli Milletvekillerinin 2019 yılında yaptıkları yasama çalışmaları, Türkiye Büyük Millet Meclisi resmi sitesinde yayınlandı. Milletvekilinin, genel kurul kürsüsünden ve komisyonlarda yaptıkları konuşmalar, hazırladıkları kanun teklifleri ve soru önergeleri yasama performansını gösteriyor.

Denizli milletvekillerinin yıl içinde yaptıkları yazılı açıklamalar, odalarında kabul ettikleri ziyaretçi sayısı, seçmenlere gönderdikleri tebrik sayısı, bölgenin sorunlarına ilişkin bakanlıklarda yaptıkları çalışmalar özel çalışmalar olduğu için değerlendirmeye alınmadı.

2020 yıl bütçe müzakereleri de dahil olmak üzere yapılan değerlendirmelere göre, muhalefet milletvekillerinden CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ile İyi Parti Milletvekili Yasin Öztürk, “en çalışkan milletvekilleri” oldu.

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, aynı zamanda AK Parti Grup Başkanvekilliği gibi zor bir göreve seçildiği için, geçtiğimiz yıl çok daha fazla çalışmak zorunda kaldı. Bu nedenle de muhalefet sözcülerine cevap vermek durumunda olan Cahit Özkan TBMM’de adeta konuşma rekoru kırdı.

EN ÇALIŞKAN MİLLETVEKİLLERİ...

CHP Denizli Milletvekili ve Doğa İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Gülizar Biçer Karaca, parti ile Meclis arasında adeta mekik dokudu. Karaca, geçtiğimiz yıl, iki ayrı Meclis Komisyonu’nda 20 defa söz aldı. Hayvan Hakları ve Hayvanlara kötü muamele konusunda kurulan Araştırma Komisyonu’nda 11 konuşma, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ise 9 defa söz alarak çeşitli bakanlık bütçeleri üzerinde konuştu.

Gülizar Biçer Karaca yıl içerisinde Meclis Genel Kurul kürsüsüne 21 defa çıkarak konuşmalar yaptı. Gülizar Biçer Karaca, geçen yıl 80 adet soru önergesi hazırlayarak bakanların cevaplandırması istemiyle verdi. Ayrıca, Meclis Başkanlığı’na 10 ayrı kanun teklifi verdi. Bu kanun teklifleri görüşülmeyi bekliyor.

Denizli Milletvekili Karaca, ‘Menderes nehrinin kirliliği’nden, Pamukkale travertenleri ve ‘Acıpayam depremzedeleri’ne kadar 17 ayrı Meclis Araştırma Önergesi hazırladı. Karaca, ayrıca arkadaşları tarafından 63 ayrı konuda hazırlanan Meclis Araştırma Önergesine imza vererek destekledi.

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk geçtiğimiz yıl bakanları soru yağmuruna tuttu. Öztürk çeşitli konularda tam 140 soru önergesi hazırlayarak cevaplandırılması için bakanlara verdi. Ancak bunlardan çoğuna cevap alamadı.

Yasin Öztürk, yasama çalışmaları içinde en önemli madde olan Kanun Teklifi hazırlama konusunda da oldukça hareketliydi. Denizli’nin sorunlarıyla ilgili 9 ayrı kanun teklifi hazırlayarak meclis başkanlığına verdi.

Öztürk, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda çeşitli kanun teklifleri üzerinde 20 ayrı konuşma yaptı. Genel Kurul’da ise kürsüye 34 defa çıktı.

Yasama Faaliyetleri arasında sayılan Araştırma Önergeleri konusunda ise Yasin Öztürk, 12 ayrı araştırma önergesi hazırladı. Ayrıca, partisi tarafından hazırlanarak Meclis Başkanlığı’na verilen 79 araştırma önergesini imzalayarak destekledi.

ÖZKAN, KONUŞMA REKORTMENİ

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, geçtiğimiz yasama yılında, Grup Başkanvekilliği gibi zor bir göreve seçildi. Bu nedenle yasama faaliyetlerinde çok daha fazla çalışmak zorunda kaldı. Genel Kurul salonundaki görüşmeler sırasında muhalefet sözcülerine cevap vermek durumunda olan Cahit Özkan ise Genel Kurul’daki konuşma sayısı ile rekor kırdı.

ÖZKAN; GENEL KURUL SALONU’NDA 102 KEZ KONUŞTU

Grup Başkanvekili Özkan, bu nedenlerle genel kurul salonunda tam 102 ayrı konuşma yaptı. Muhalefetin sorularına da cevap vermek durumunda olan Özkan, 75 ayrı konuda da açıklamalar yapmak zorunda kaldı. Genel Kurul’da çok konuşmasına rağmen, Cahit Özkan’ın komisyon konuşması görülmüyor. İktidar Partisi mensubu olduğu için soru önergesi de bulunmuyor. Ayrıca kendisinin hazırladığı bir kanun teklifi de yok. Sadece geçen yıl, ceza muhakemesi kanununa imza verdi.

SANCAR’IN 2019 TEMASI “ASKERLİK” OLDU

CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar ise, geçen yıl üyesi olduğu Milli Savunma Komisyonu’nda, askere alma kanun teklifi konusunda 11 defa söz aldı. Sancar ayrıca genel kurulda da 11 ayrı konuşma yaptı. CHP Milletvekili Sancar, bir yıl içinde 3 soru önergesi ile 3 ayrı kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığına verdi. Meclis Araştırma Önergesi vermedi ancak partisi tarafından hazırlanan 95 Araştırma Önergesine imza vererek destek oldu.

ÖK; PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU’NDA ADETA HÜKÜMET SÖZCÜSÜ OLDU

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, üyesi olduğu Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2020 yılı bütçe müzakerelerinin tamamını takip etti. Ayrıca, enerji, ticaret, sanayi bakanlığı gibi çeşitli bakanlık bütçeleri üzerinde 13 ayrı konuşma yaptı. Nilgün Ök geçen yıl Meclis Genel Kurulu’nda 5 konuşma yaptı. Arkadaşları tarafından hazırlanan 4 ayrı kanun teklifine imza veren Ök, kendisi bir kanun teklifi hazırlamadı. Ayrıca iktidar milletvekili olduğu için soru önergesi hazırlamak yerine sorularını bakanlara doğrudan yönelterek halktan gelen talepleri sık sık dile getirdi.

YILDIZ MECLİSTE DE “DİPLOMASİ” YAPTI

AK Parti Denizli Milletvekili Emekli Büyükelçi Ahmet Yıldız, üyesi olduğu Meclis Dışişleri Komisyonu’nda dış politika konularında 18 konuşma yaptı. Genel Kurul’da ise tezkereler ile ilgili 2i ayrı konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı. İktidar Partisi Milletvekili olan Ahmet Yıldız, geçtiğimiz yıl soru önergesi, kanun teklifi ve araştırma önergesi hazırlamadı.

TİN 2019’DA MECLİSTEN ÇOK SAHADA OLDU

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, üyesi olduğu Sanayi Komisyonu’nda bir defa konuştu. Tin geçen yıl genel kuruldaki görüşmelerde 3 konuşma yaptı. Tin, geçtiğimiz bir yılda soru önergesi vermedi, kanun teklifi hazırlamadı, araştırma önergesi hazırlamadı. Sadece partisi tarafından hazırlanan iki ayrı kanun teklifine imza verdi.

Emin Varol/ Ankara

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER