“İstihdam artışında AB ülkeleri arasında birinci olduk”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesini ve Bakanlık faaliyetlerini değerlendiren AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, “2007’den 2018 sonuna kadar yaklaşık 8 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak, istihdam artışında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ilk sırayı almayı başardık” dedi.

“İstihdam artışında AB ülkeleri arasında birinci olduk”

AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesini ve Bakanlık faaliyetlerini değerlendirdi. Toplumun temel unsuru olan aile başta olmak üzere, işverenlerden işçilere kadar her konuda kapsamlı çalışmalar yapan Bakanlığa, teşekkür ederek konuşmasına başlayan Milletvekili Ök; “SGK sisteminin çöktüğü, IMF’den borç alınarak memur maaşlarının ödendiği dönemlerden, 18 yaşının altındaki vatandaşlarımızın tamamının sosyal güvenlik hizmetlerinden yararlanabildiği dönemleri görmek son derece mutluluk verici. 2018 yılında işsizlik oranı yüzde 11,3 olarak öngörülürken, yüzde 11 olarak gerçekleşti. Yine 2018 yılında iş gücümüz 631 bin, istihdamımız 549 bin kişi arttı. İstihdam oranımız ise 0,3 puan artarak yüzde 47,4’e yükseldi. 2019 Ağustos döneminde ise iş gücümüz 191 bin kişi artarak 33 milyonun üzerine çıktı. 2007’den 2018 sonuna kadar yaklaşık 8 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak, istihdam artışında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında il sırayı almayı başardık” dedi. OECD verilerine göre Türkiye’nin 2007-2018 yılları arasında genç iş gücünü ve genç istihdamını en fazla arttıran ülke olduğuna değinen Milletvekili Ök, bu dönemde genç istihdamının 622 bin kişi artarak, 4 milyon 119 bin kişiye ulaştığını söyledi.

“KADIN İŞ GÜCÜNE KATILIM ORANI ARTIŞINDA DA LİDERİZ”

Son 12 yılda kadın iş gücüne katılım oranı en fazla artış gösteren ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Milletvekili ÖK; “Son 12 yılda kadın iş gücüne katılım oranı en fazla artış gösteren ülke Türkiye olmuştur. 2007’de yüzde 23,2 olan bu oran 2018 yılında yüzde 34,2’ye yükselmiştir. Ayrıca ülkemiz kadın iş gücü sayısını da 4,5 milyon kişi arttırmayı başarmıştır. Bu gelişmeler, Bakanlığımızın kadın istihdamına verdiği desteklerle hayata geçmiştir. Bu oranı daha da yukarılara çekmek için Hükümetlerimiz var gücüyle çalışmaya devam etmektedir. Ayrıca ülkemizde iş ve siyaset hayatında kadınlarımız için Pozitif Ayrımcılık terimi Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesinde gündeme girdi” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRET YÜZDE 142,47 ARTTI”

Ak Parti Hükümetleri dönemlerinde asgari ücretin reel olarak yüzde 142,47 oranında arttığını belirten Milletvekili Ök, ortalama memur maaşının ise reel olarak yüzde 65 oranında arttığını söyledi. Milletvekili Ök; “2002 Aralık ile 2019 Temmuz ayları arasında emekli maaşları reel olarak, emekli sandığı için yüzde 48, SSK işçisi için yüzde 73, SSK tarım işçisi için yüzde 102, BAĞ-KUR’lu esnaf için yüzde 171 ve BAĞKUR’lu tarım işçisi için yüzde 397 oranında artış gösterdi” dedi.

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN SOKAĞA ÇIKABİLMESİNİ SAĞLADIK”

“Bugüne kadar 106 Bin 422 engelli vatandaşımız, aktif iş gücü hizmetlerinden yararlandı” diyen Milletvekili Ök, “395 Bin 879 engelli vatandaşımızı da istihdam etmiş durumdayız. Aynı zamanda evde bakım ile ilgili çok ciddi anlamda yardımlar devam ediyor. Bunların hepsi AK Parti Hükümetleri ile oldu” dedi. 2012 yılında yayımlanan ve AB standartlarına uygun şekilde hazırlanmış 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa da konuşmasında yer veren Milletvekili Ök, ciddi anlamda azalan iş kazası ve ölümlü iş kazası oranlarına dikkat çektik.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER