‘İstikrar paketi’ ekonomiye bir can simidi olarak sunuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Milyar TL’lik ‘İstikrar Paketi’ne ilişkin açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, paketin ekonomiye bir can simidi olarak sunulduğunu belirterek; “Bu paket sanayiciye, turizme, ulaşıma, esnafa, çalışanlara kadar düşünülerek sunulan mali destekleri içeriyor” dedi.

‘İstikrar paketi’ ekonomiye bir can simidi olarak sunuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Milyar TL’lik istikrar paketi sanayici ve ihracatçılar tarafından genel olarak olumlu karşılandı. Paketi değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Paket, ekonomik anlamda kısa vadede birçok soruna çözüm yaratacak gibi görünse de iş adamları orta ve uzun vadede de çarkların dönmesi için önlemlerin devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Korona virüsü nedeniyle sağlıkta devam eden olağanüstü günler devam ederken ekonomi de olağanüstü etki altına girdi. Sanayicilerimiz, tüccarlarımız ve esnafımız yaşamadığı kötü günler ile karşı karşıya. Yapılamayan ihracat, yapılamayan üretim ve satılamayan mallar hepimizi zor günlerin içerisine sokuyor” diye konuştu. Paketin ekonomiye bir can simidi olarak sunulduğunu belirten Başkan Keçeci, “Bu paket sanayiciye, turizme, ulaşıma, esnafa, çalışanlara kadar düşünülerek sunulan mali destekleri içeriyor. Kısa vadede üretimi ayakta tutacak önlemler alınmış ve özellikle bankaların desteği açık tutulmuş görünüyor. Bankaların da bu zor durumdan etkilenmemesi için alınacak likidite sorunlarına ilişkin çözümlerin de yine mali paketin içerisinde yer aldığını görüyoruz. Ancak bu paket, bir daha başka bir paket açıklanmayacak anlamı da taşımıyor. Zira; Denizli ihracat firmalarının, çok büyük Avrupalı firmalardan almış oldukları ve hatta üretip teslime hazır oldukları siparişleri iptal edilmiş veya belirsiz bir tarihe ertelenmiş bulunuyor. Ürünlerin müşterilere özel olarak üretilmiş ürünler olması ve bu ürünlerin teslim edilememesinin yaratacağı finansman yükünün nasıl çözüleceği ihracatçıların önünde çözümü bekleyen bir problem olarak duruyor” şeklinde konuştu.

“TESLİMAT KONUSUNDA YAŞANAN SORUNLAR SADECE MÜŞTERİ KAYNAKLI DEĞİL”

“Teslimat konusunda yaşanan sorunlar sadece müşteri kaynaklı da değil” diyen Başkan Keçeci, “Bazı firmaların üretip de göndermek istedikleri ürünleri hudutların kapanması veya çalıştırılmaması nedeniyle teslim edememesi de ciddi bir problem olarak karşımızda duruyor” dedi. Diğer taraftan sanayide üretimde kullanılan hammaddelerin ve ara malların fiyatlarının fahiş yükselmesi, karaborsa fiyatına satılmasının şaşkınlık yarattığına dikkat çeken Başkan Keçeci, şunları aktardı: “Yine Eximbank’a sigortalanarak gönderilen ürünlerin bedelleri ödenmediğinde bankanın ihracatçıyı kara listeye alma durumu birçok ihracatçıyı tedirgin ediyor. Bu ve buna benzer konuların ilgili bakanlık ve yetkililerce değerlendirilerek çözüme kavuşturulması bekleniyor.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221