'İŞVEREN, MALİYETLERİ DESTEKSİZ OMUZLAYAMAZ'

'İŞVEREN, MALİYETLERİ DESTEKSİZ OMUZLAYAMAZ'

Asgari ücretin netleşmesinin ardından açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 2018’de hükümetin işvereni desteklemesinin zorunlu olduğunu vurgulayarak; “işveren, maliyetleri desteksiz omuzlayamaz” dedi.

Hem işveren hem de işçi tarafında dört gözle beklenen asgari ücretin netleşmesinin ardından bir değerlendirme yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 2018’de hükümetin işvereni desteklemesinin zorunlu olduğunu vurguladı. Başkan Keçeci, “Ben özellikle asgari ücretin gerçekten çalışanların yaşamlarına cevap verebilir olmasını savunuyorum. Enflasyon oranının altında bir zam oranı pek tabii insanlık dışı bir yaklaşım olur. Ancak asgari ücret belirlenirken yapılan zammın tüm maliyetinin işverene yüklenmesi de işveren tarafındaki dengeleri alt üst ediyor. Bu nedenle özellikle 100 TL’lik desteğin devam etmesi elzemdir. Kadın ve gençlerin istihdamı için verilen teşvikler de devam ettirilmelidir. Zira istihdamdaki en büyük sorun, bu iki grubun iş piyasası içine çekilememesinden kaynaklanmaktadır” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİN YÜKSELİŞİ İŞ DÜNYASINI DÜŞÜNDÜRÜYOR”
Son gelen zam oranıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan işveren maliyetinin 2 bin 384,66 TL olduğunu belirten Keçeci, “İki seneden beri asgari ücretin yükselişi, iş dünyasını düşündürüyor. Sanayici olarak bizler, üretmek, ihracat yapmak ile ilgili bir takım hesapları yapmak zorundayız. 2015 yılında 1 asgari ücretin işverene maliyeti bin 496,36 TL iken bugün 2 bin 384,66 TL oldu. 3 yılda yüzde 59’luk bir artıştan bahsediyoruz. Her sene olduğu gibi bu sene de altını çizerek söylüyorum; işçimizin aldığı parada gözümüz yok. Keşke bu rakamlar daha yukarı çekilebilse ve işverenlerin zorlanmadan verebildiği, işçilerimizin daha refah yaşayabildiği rakamlar konuşulsa. Ancak ne yazık ki ülke gerçeğimiz bu değil” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211