Jandarmadan havadan trafik denetimi

İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, trafik kazalarının azaltılabilmesi için drone ve helikopter ile karadan yapılan trafik kontrollerinin yanında havadan trafik denetimi gerçekleştirdi.

Jandarmadan havadan trafik denetimi

Jandarma Komutanlığı’nca trafik kazalarının azaltılabilmesi için icra edilen yoğunlaştırılmış trafik kontrollerinin yanında havadan trafik denetimi yapıldı. Drone ile aralıksız sürdürülen trafik denetimlerine ilave olarak Aydın Jandarma Filo Komutanlığı’ndan gelen helikopter ile Çivril-Dinar Devlet Karayolu ve Çal-Denizli kara yolu üzerinde havadan trafik demetimi gerçekleştirildi.

Helikopter denetiminde ve uygulama noktasına 2-3 km uzaklığa gönderilen drone vasıtasıyla sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanıp kullanmadığı, sürücülerin seyir halinde cep telefonu ile görüşüp görüşmediği, geçme yasağı olan yerlerde hatalı sollama yapılıp yapılmadığı, şerit izleme kurallarına uyulup uyulmadığı gibi hususlar denetlendi. Tespit edilen kural ihlalleri kayıt altına alındıktan sonra uygulama noktasında durdurulan araç sürücülerine gerekli cezai işlemler uygulandı.

Kısıtlamaların sonlandırılmasından sonra trafik hareketliliğinin artacağını değerlendiren yetkililer, kazaları azaltma çabaları kapsamında bu tür uygulamaların aralıksız sürdürüleceğini, trafik kazaları nedenleri arasında sürücü kusurlarının yüzde 90 gibi çok yüksek bir oranla ilk sırada yer aldığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER