JAPONLAR TÜRK HAVLUSUNU İNCELEDİ

JAPONLAR TÜRK HAVLUSUNU İNCELEDİ

Japon akademisyenlerden oluşan heyet, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ve Japonya’nın Kyoto Teknoloji Enstitüsü işbirliğinde yürütülen ‘Havlu Kalitesinin Tanımı ve Ölçümü’ projesine kapsamında Denizli’ye geldiler ve Denizli Havlusunu tanımak ve analizini yapmak üzere gözlem ve incelemelerde bulundular.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ve Japonya’nın Kyoto Teknoloji Enstitüsü işbirliğinde hazırlanan ‘Havlu Kalitesinin Tanımı ve Ölçümü’ adlı proje TÜBİTAK’tan destek gördü. Bu kapsamda, Japonya’dan Denizli’ye gelen ve konularında  uzman akademisyenlerin yer aldığı  heyet, PAÜ Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yüksel İkiz’in önderliğinde; havlu üreticisi bazı firmalarda ‘Denizli Havlusunu’ tanımak ve analizini yapmak üzere gözlem ve incelemelerde bulundular.

Yapılan incelemelerin ardından Japon akademisyenlerden oluşan heyet, DENİB’i ziyaret ederek, yönetim kurulu üyeleri ile toplantı gerçekleştirdi. DENİB’de gerçekleştirilen toplantıya; DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DENİB Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, DENİB Muhasip Üyesi Selim Yaymanoğlu, DENİB Yönetim Kurulu Üyelerinden Mukaddes Başkaya, Cüneyt Demirkan ve Osman Uğurlu ev sahipliği yaptı.

Toplantıda; Kyoto Teknoloji Enstitüsü akademisyenlerinden Atsushi Sakuma tarafından havlu kalitesinin subjektif ve objektif değerlendirilmesi konusunda gerçekleştirilen sunumun ardından; Türk havlusu üzerine karşılıklı fikir alış verişleri gerçekleştirildi. Ayrıca, proje kapsamında elyaf içeriği, iplik yapısı, hav yüksekliği, gramaj değerleri göz önünde bulundurularak toplanacak havlu örnekleri arasından test edilebilecek havluların seçilip gerekli değerlendirmelerin yapılmasının Türk havlusunun standardizasyonu açısından faydalı olabileceği ve gerekli adımların atılacağının altı çizildi.

HABER MERKEZİ

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER