Jeoloji Mühendisleri Odası’dan Denizlili mühendislerin çıkarılmasına tepki

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Denizli Şube BaşkanıDr. Barış Semiz, yüksek hızlı tren (YHT) projesinde görev alan oda üyesi Ersin Kandemir ve Güven Kocabaş’ın görevlerinden alınmasına tepki gösterdi.

Jeoloji Mühendisleri Odası’dan Denizlili mühendislerin çıkarılmasına tepki

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Denizli Şube Başkanı Dr. Barış Semiz, yüksek hızlı tren (YHT) projesinde görev alan oda üyesi Ersin Kandemir ve Güven Kocabaş’ın görevlerinden alınmasına ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu.

Başkan Semiz; “Meslektaşlarımız; görevlerine bağlı, dürüst ve mesleki ilkelere uygun yaptıkları çalışmaları ile emeklerinin karşılığını yönetim tarafından cezalandırılarak ödemişlerdir. Bilim ve teknik yeterlikten uzak, tamamen siyasi amaçlara yönelik çalışarak fayda ve menfaat sağlama üzerine kurulu bir politika gütme görevini yerine getirmekte olan ilgili kurum, ülkemizde geçmişte meydana gelen tren kazalarında da büyük acıların yaşanmasına sebep olmuş ancak idareci ve yetkilileri hiçbir bedel ödememiştir. Özellikle adı geçen proje alanının içerisinde bulunduğu birinci derece deprem bölgesi içerisinde yapılacak mühendislik projelerinin bütünü için yetersiz zemin koşullarının deprem etkilerini minimize etmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Zemin İyileştirmesi’ genel adıyla bilinen uygulamaların yerinde, projeye uygun ve gerekli doğrulukta yapılmış olmaları çok büyük önem taşımaktadır. Bu tür projeler için Avrupa ülkelerinde sadece işin denetimini yapan yetkilendirilmiş danışmanlık ve müşavirlik firmaları bulunmaktadır. Yapılmayan ancak yapılmış gibi gösterilen, kriterleri sağlamayan ancak sağlamış gibi kabul edilen ve hakedişleri oluşturularak ödemeleri yapılan yüklenici firmaların eksiklik ve yanlışlarına karşı meslektaşlarımız sessiz kalmamış, almış oldukları bilimsel değerleri paraya değişmemiş ve kişilik yoksunu bir duruş sergilememiş olmaları dolayısı ile adeta TCDD tarafından cezalandırılmışlardır. Konunu takipçisi olacak olan odamız halkımızın bilgilendirilmesi görevini de sonuna kadar yerine getirmekte kendini sorumlu tutmuş ve tutmaya devem etmektedir” dedi.

HATİCE DEMİR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211