JEOTERMAL İHTİSAS SERA BÖLGELERİ’NİN İLKİ; DENİZLİ’YE

Manisa, Aydın ve Denizli'de bin 650 dönüm üzerine üç sera bölgesi kurulacağını açıklayan Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, ısıtmada kullanmak üzere kurulacak olan Jeotermal İhtisas Sera Bölgeleri’nin ilkinin Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde kurulacağını söyledi.

Jeotermal enerjinin Türkiye’deki gelişimi konusunda bilgiler veren Kındap, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, ısıtmada kullanmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile birlikte Denizli, Manisa ve Aydın’da 3 Jeotermal İhtisas Sera Bölgesi kuracaklarının müjdesini verdi. Manisa, Aydın ve Denizli'de bin 650 dönüm üzerine üç sera bölgesi kurulacağını açıklayan Başkanı Kındap, ısıtmada kullanmak üzere kurulacak olan Jeotermal İhtisas Sera Bölgeleri’nin ilkinin Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde kurulacağını dile getirdi. Enerjigunlugu.net’te yer alan habere göre; Zorlu Enerji’nin jeotermal elektrik santralinden çıkan atık su ile ısıtılacak seranın altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Başkan Kındap, Sarayköy’deki Jeotermal İhtisas Sera Bölgesi’nde seralar, bu yıl içinde kurulacak. Seralarda ayrıca jeotermalden çıkan karbondioksit de kullanılacağını ifade etti.

DİĞER İKİ BÖLGE ALAŞEHİR VE EFELER

JESDER, Manisa Alaşehir’de bin 347 dönümlük alanda kurulacak Jeotermal İhtisas Sera Bölgesi için de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ilgili kamu kurumları ile çalışma başlattı. Altyapı yatırımlarının yaklaşık yüzde 80’i devlet tarafından gerçekleştirilen bölge, jeotermal santrallerinin tedarik ettiği sıcak suyla ısınacak. Öte yandan Aydının Efeler İlçesi'nde de 650 dönümlük bir alanda kurulacak Jeotermal İhtisas Sera Bölgesi için de çalışmalar sürdürülüyor. Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan Jeotermal İhtisas Sera Bölgeleri’nin istihdama da büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Kındap, “Kurulmakta olan 3 Jeotermal İhtisas Sera Bölgesi, yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacak” diye konuştu. Ali Kındap, Jeotermal İhtisas Sera Bölgelerinin Türkiye’nin tarımdaki kurutma kapasitesini ve kuru meyve ihracatını artıracağına da dikkat çekti.

JEOTERMAL ÜRETİMİ YÜZDE 30 ARTTI

2018 yılında Türkiye’de jeotermal kaynaklardan üretilen elektrik miktarının, bir önceki yıla göre yüzde 30 artışla 6.9 milyar kilovatsaat (kWh) seviyesine ulaştığını açıklayan Kındap “Böylece jeotermal elektrik santrallerinin (JES) toplam elektrik üretimi içindeki payı yüzde 1.82’den yüzde 2.35 seviyesine yükseldi” dedi. Batı Bölgeleri’nde 3 bin MW’lik elektrik üretim potansiyeli ile 30 bin megavatlık termal-ısıtma-soğutma-kurutma amaçlı jeotermal kaynak tespit edildiğini belirten Kındap, bu potansiyelin 9 milyar metreküplük doğalgaza ve bugünkü fiyatlarla 2.2 milyar Dolar’lık gaz ikamesine karşılık geldiğinin altını çizdi.

2 BİN KUYU EKONOMİYE KAZANDIRILMALI

Batı bölgelerindeki jeotermal potansiyelinin 6 milyon konutun ısıtmasını sağlayabileceğini ifade eden Kındap, başta İç ve Doğu Anadolu olmak üzere diğer bölgelerde de jeotermal kaynağın olduğunu ve bunun sismik çalışmalarla ortaya çıkartılabileceğini kaydetti. TPAO’nun hidrokarbon aramaları için 4 bin 500 kuyu açtığını ve bunun 2 bin tanesini verimli bulmadığı için kapattığını söyleyen Kındap, çoğu Doğu Bölgesi’nde bulunan ve hala sıcak su içeren bu kuyuların mutlaka ekonomiye kazandırılması gerektiğini ifade etti. Bu kuyular ile Doğu’da da 6 milyon konutun ısıtılabileceğini veya seracılık, turizm tesislerinde kullanılabileceğine dikkat çeken Kındap, bunun için JESDER olarak PİGM’e başvuruda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER