KAÇAK İÇKİ CAN ALDI

Denizli’de kaçak alkol nedeniyle 4 İran uyruklu şahıs zehirlenme vakası olarak Denizli Devlet Hastanesi, Servergazi Devlet Hastanesi ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne getirildi. Şahıslardan 2’si yaşamını yitirirken, 2’sinin hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

KAÇAK İÇKİ CAN ALDI

Yasadışı imalathanelerden temin edildiği değerlendirilen sahte alkol kullanımı sonucunda Denizli Devlet Hastanesi, Servergazi Devlet Hastanesi ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne zehirlenme vakası olarak getirilen 4 İran uyruklu şahıstan, 2’si yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Diğer 2 şahsın ise hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince; İran uyruklu vatandaşın, sahte alkolü nereden temin ettiğinin araştırılması, Denizli’de bandrolsüz kaçak içki satışı yapmak isteyen şahısların tespiti, yasadışı üretim yapılan yerlerin tespiti ile suç ve suçluların yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı.

OPERASYONLARDA ÇOK SAYIDA KAÇAK ALKOL ELE GEÇİRİLDİ

Son bir ay içerisinde Polis ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde kaçak alkol nakliyesinin yapıldığı şüpheli araçlar imalatının yapıldığı şüpheli ikamet ve depolar tespit edildi. Piyasaya sahte alkol üreterek satış yapmak isteyen şüpheli şahıslarla birlikte imalathane olarak kullanıldığı anlaşılan iki ayrı ikamette ve bir depoda farklı ebatlarda bidonlar içerisinde halk sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı değerlendirilen çok sayıda şişe ve bidonlar içerisinde kaçak alkol bulundu.

TENCEREYİ ALKOLÜ DAMITMAK İÇİN KULLANDILAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevlileri eşliğinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından imalathane olarak kullanılan ve sağlıksız koşullarda üretim yapılan yerlerde aramalar yapıldı. Aramalarda düdüklü tencerenin kapakta bulunan tahliye aparatının sökülerek kaçak alkolün damıtılması amacıyla farklı bir düzenek haline getirildiği, yine aynı yerde plastik boru ile düdüklü tencereye bağlanan bir düzenek olduğu ve kaçak alkollerin açıkta bidonlar içerisinde sağlıksız koşullarda yasal olmayan etiket, bandrol ve şişelere huni yardımı ile doldurulduğu görüldü.

6 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Operasyon kapsamında şişe, bidon ve plastik kaplar içerisinde üzerinde TAPDK (Tütün ve Alkol Düzenleme Kurumu)’ na ait olmayan yaklaşık 100 adet rakı, viski, votka etiketi ve kaçak alkol üretiminde kullanılan 300 adet üretime ait aparat ve toplam 2 bin litreye yakın kaçak alkol bulunarak el konuldu. Kaçak alkollü içkiler ile ilgili olarak 6 şüpheli şahıs yakalanarak hakkında Kaçakçılık Kanunu’na Muhalefet suçlarından işlem yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER