KADIKÖY BELEDİYE BAŞKANI NUHOĞLU’DAN ADAYLARA TAVSİYE

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Mimarlar Odası Denizli Şubesi'nde düzenlenen 'Kentini Anlat Kendini Anlat' etkinliğine konuşmacı olarak katıldı. Başkan Nuhoğlu, “Ciddi bir tasarruf yaptık. Dediler ki, ‘Bu belediye başkanı çalışmıyor, çalışan belediye kasasında para olmaz” dedi.

KADIKÖY BELEDİYE BAŞKANI NUHOĞLU’DAN ADAYLARA TAVSİYE

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Mimarlar Odası Denizli Şubesi’nde gerçekleştirilen ‘Kentini Anlat Kendini Anlat’ etkinliğine konuşmacı olarak katıldı ve bilgiler verdi.

Etkinliğe ev sahibi olarak TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, CHP Merkezefendi Belediye Başkanı Aday Adayı Şeniz Süzek Doğan, Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Arif Balkanay, CHP Pamukkale Belediye Başkan Adayı Ahmet Divarcı, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve davetli katıldı.

“Kamu arazileri satılarak bütçe oluşturulamaz” diyen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Bu babanızdan kalan mirası satarak yaşamı devam ettirmeye çalışmaya benziyor. Çevrenize bir bakın miras satarak ekonomisini devam ettirebilen aile var mı? Ettiremez, ne olursa olsun bunun sonucunda bir yerde tıkanırsınız. Uzun vadeli düşünüp, eğitim sisteminize ağırlık verip, dünyada sayılı eğitim sistemine sahip bir ülke olmanız gerekiyor” diye konuştu.

KADIKÖY, İŞSİZLİK ORANIN DÜŞÜK OLDUĞU İLÇE

Eğitimin önemine değinen Nuhoğlu, Kadıköy’de çocukların ve gençlerin sanat eğitimi ile gelişimlerine katkıda bulunduklarını vurguladı. “Geçen sene bildiğim kadarıyla eğitimde 42. sıradan 52. sıraya düştük” ifadelerini kullanan Başkan Nuhoğlu, “ Eğitimde dünya ile aramız açılmaya başlıyor. Hatta şu anda yeni meslekler çıkacak diyorlar. Bu yeni mesleklerle ilgili bölümlerin hiçbiri ülkemizdeki üniversitelerde bölümler yok, şu anda henüz o bölümlerde öğretim verecek akademisyenler yok. Geri kalıyoruz. Geri kalmamız lazım. Bunun için bizler, çocuklarımızın kişisel gelişimi için çocuk, gençlik evlerimiz, karikatür merkezlerimiz var. Burada çocuklar eğitim alıyor, kurslardan faydalanıyor. Gençlik sanat ve çocuk sanat merkezimizde 10 bine yakın çocuk ücretsiz ders alıyor. Kadıköy, gençlerin işsizlik oranın en düşük olduğu ilçelerden bir tanesidir. Bunun tek bir nedeni var Kadıköy’deki gençlerin eğitim oranları çok yüksek” şeklinde konuştu.

BAŞKAN MEDYAYI ELEŞTİRDİ

Nuhoğlu, ihtiyaçların konuşulması ile problemlerin çözüme ulaşılabileceğinin altını çizdi. Sorunların konuşulması noktasında medyanın çözüm odaklı davranmadığı eleştirisinde bulunan Nuhoğlu, “Problemlerin çözüm noktalarının oluşturulması gerekiyor. Bu da değişimden geçiyor. Önümüzde yerel seçimler varsa, siyasetin kalitesinin arttırılması gerek. Yaşamı belirlemek bizim elimizde. Halkın ihtiyaçlarının konuşulduğu bir Türkiye yaratmalıyız. İhtiyaçların konuşulmadığı bir ülkede sorun çözemeyiz ki. Eğitim, sağlık, ekonomi bir ihtiyaçtır ancak bunlar hiç konuşulmuyor. Televizyonlarda, her şeyin iyiye gittiğini söylüyorlar. Televizyonlara gazeteciler çıkıyor. Gazeteciler, hem politikacı, hem belediye başkanı, hem meclis üyesi. Gazeteciler, sanki Wikipedia gibi ansiklopediler. Her şeyi biliyorlar, her türlü suçlamayı yapıyorlar, bir siyasi partinin borazanı gibi konuşuyorlar, istediklerine çamur atıyorlar, istediklerini eleştiriyorlar. Televizyonlarda sadece yerel yönetim değişikliği olan adaylar konuşuluyor. ‘Adaylar ne düşünüyorlar? Ne yapıyorlar?’ diye bir şey konuşulmuyor” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE KASASINDA PARA VAR DEYİNCE KIZDILAR”

Belediye çalışmalarında tasarrufun yapılabileceği bu bağlamda kasadaki paraya göre değerlendirmenin yanlış olduğunu ifade eden Nuhoğlu, “Bundan sonraki süreçlerde de yaptıklarımızı yapmaya devam edeceğiz ama bu yetmez. Yaptıklarımızın bir noktasını fark ettik ki bunların hepsi bütçe ile oluşturuluyor. Yaptığımız çalışmalar nasıl devam edecek? Önümüzdeki dönemde yapmış olduğumuz çalışmaların kurumsal anlamda devamını sağlamak için çalışmalar yapacağız ve artık bütçesi belli olan yapılar olacak. Kim yerimize iktidar olarak gelirse gelsin kurumları, ‘Param yok’ diyerek kapatamayacak. Bizden öncede para yoktu. İlk dönem çok kızdılar, paramız var deyince. Ben marifet olduğunu düşünüyordum. Ciddi bir tasarruf yaptık. Dediler ki, ‘Bu belediye başkanı çalışmıyor, çalışan belediye kasasında para olmaz’. Bu beni rahatsız etti ama o dönemden bu döneme bir belediye başkanı yaptıkları ile değerlendirilmeli kasasındaki para ile değil. Aynı arsayı 10 TL’ye de alabilirsin 100 TL’ye de alabilirsiniz. Paraya göre değerlendirirseniz ciddi şekilde yanlışa düşersiniz” dedi.

BAŞKAN ALAYONT PLAKET VERDİ

Gerçekleştirilen etkinliğin ardından Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont, Başkan Nuhoğlu’na plaket taktim etti ve şu sözleri söyledi: “ Gerçekten hiçbir siyasi irade ve hiçbir yerel yöneticinin gücü toplumun isteklerini karşılayamaz. Bunun Kadıköy’de çok güzel bir örneğini görüyoruz. Şu anda orada genç, dinamik bir nüfus var. Bugün bizlere eşlik ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Umarım Kadıköy’de tekrardan bayrağı alır ve bizlerle birlikte olursunuz” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER