KADIN ALABALIK YETİŞTİRİCİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

KADIN ALABALIK YETİŞTİRİCİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ‘Kadın Eliyle Alabalık Yetiştiriciliği’ projesi kapsamında ‘Alabalık Yetiştiriciliği Kursu’nu tamamlayan 29 katılımcı törenle sertifikalarını aldı.

Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ‘Kadın Eliyle Alabalık Yetiştiriciliği’ projesi kapsamında ‘Alabalık Yetiştiriciliği Kursu’nu tamamlayan 29 katılımcı için sertifika töreni düzenlendi. Törene; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, Çameli Kaymakamı Onur Özaydın, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Eğitmeni Soner Savaşer, Çameli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Durmuş İvgin, Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Programa katılan 29 kadın kursiyer sertifikalarını protokolün elinden aldı.

“BAYANLARIN MESLEKİ KONULARDA EĞİTİM ALMALARI VE İSTİHDAM EDİLMELERİNİ AMAÇLIYORUZ”
Projenin müdürlükleri tarafından hazırlandığını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, “Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü ilçe müdürlüğümüz işbirliği tarafından yürütülen ‘Kadın Eliyle Alabalık Yetiştiriciliği Projesi’ kapsamında Çameli’de alabalık yetiştiricisi kadınlarımız eğitim programı tamamladı. Program kapsamında 29 katılımcı sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız’ın ‘Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planı’ doğrultusunda hazırladığımız proje ile ilçemizde kırsal alanda yaşayan bayanların mesleki konularda eğitim almaları ve istihdam edilmelerini amaçlıyoruz” dedi.

“İSTİHDAM SAĞLARKEN ÖNCELİKLE KADINLARA İŞ VERMEMİZ GEREKİYOR”
Ülke ve bölge kalkınması ve kadınların üretime katkı sunması adına meslek sahibi olmalarının önemli olduğunu belirten Çameli Kaymakamı Onur Özaydın, kadınların aile hayatında da sosyal hayatta da hep önde olduklarını vurgulayarak, “Bu nedenle insanlara istihdam sağlarken öncelikle kadınlara iş vermemiz gerekiyor. Bu kursun da kadınlara yönelik açılmasından dolayı bu açıdan çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“BU TÜR KURSLARIN DAHA FAZLA AÇILMASINDAN YANAYIM”
Çameli’de su ürünleri konusunda bayanlara yönelik olarak açılan ilk kurs olma özelliğini de taşıdığını ifade eden Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan " İnsanlar kafeste ve tatlı sularda su ürünlerini yetiştirerek gereksinimlerin giderilmesi sağlanmaktadır. Siz de eğitimcilerin katkıları ile bilimsel olarak alabalık yetiştiriciliğine özellikle kadınların el atmasının güzel sonuçlar getireceğini umuyorum. Üretime yönelik bu tür kursların daha fazla açılmasından yanayım. Arslan projenin hazırlanması ve koordinasyonun sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim” şeklinde ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER