Kadın başkanlar ‘Ticaretin Kadınları Portalı’na imza attı

Denizli'nin kadın belediye başkanları olan; Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ile Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’yle ‘Ticaretin Kadınları Portalı’ protokolüne imza attı.

Kentin kadın belediye başkanları olan; Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ile Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile işbirliği yaptı. Başkan Doğan ve Başka Çelik, KAGİDER Başkanı Emine Erdem ile KAGİDER’in Türkiye’de varlığını sürdüren kadın girişimcileri, kadın girişimci derneklerini ve üyelerini ortak paydada buluşturmayı amaçlayan ‘Ticaretin Kadınları Portalı’ protokolünü imzaladı. İlk protokol imza töreni Bozkurt Belediyesi’nde yapıldı.

Protokol töreninde konuşan Başkan Çelik; “Bugün Bozkurt’ta bizi çok umutlandıran insanları ağırladık. KAGİDER’in buraya gelip Bozkurt’ta kadın üretim kooperatifine destek olacaklarını duyduğumuzda çok heyecanlanmıştık. Hemen KAGİDER’le ilgili, KAGİDER’in bu ticaretin iş dünyasındaki ‘Kadınları İletişim Ağı’ protokolünü imzaladık. Kadınlarımızın yaptığı emeklerin daha görünür olması daha tanınır daha bilinir olması için çok önemsediğimiz bir şey. KAGİDER’e bunun için şükranlarımızı sunuyoruz. Kadının girişimini öne çıkaran sivil toplum örgütleri çoğalmalı. Bunların da başarıları artmalı diyorum. Kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık; zaten düsturumuz, olmazsa olmazımız. Öyle de olmalı. Çünkü biz her zaman şunu diyoruz; kadın düşerse aile düşer, aile düşerse toplum düşer. O nedenle kadını yücelten her projenin arkasındayız ve her projenin yanındayız” dedi.

“HER DOKUNDUĞUMUZ KADIN BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

İmzanın sorumluluğunu birlikte taşıyacaklarını ifade eden KAGİDER Başkanı Emine Erdem; imzalanan protokolün detayları hakkında konuştu. Başkan Erdem; “İş dünyasında kadın iletişim ağı projemiz kapsamında bizim oluşturduğumuz bir portal ve aplikasyon var. Bu, Avrupa Birliği projesiydi. Proje nihayete erince bu portalı biz uzun sürdürülebilir kılmak istedik. Türkiye’nin neresinden gelirseniz gelin, neresinde olursanız olun, kadın girişimcilerin bu portala entegre olmasını aynı zamanda bölgesel ürün bazında, şirket bazında bütün datalarımız söz konusu. Biz burada kadınların pazara ulaşabilmeleri, birbirleriyle bir network kurmalarını istiyoruz. Aynı zamanda bu portal, bir bilgi yumağı. Bizim amacımız Denizli ve Bozkurt Bölgesi’ndeki kadın girişimcilerin güçlendirilmesi, pazara erişilebilir kılınması ve birbirimizin aynı portalda entegre olması hem de bilgiye ulaşabilmeleridir. Sayın Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’in de hassasiyetlerini göz önünde bulundurup, Denizli’de ilk Bozkurt Belediyemizle imzaladık. Arzumuz bu ki kadın girişimcileri ne kadar güçlendirebilirsek inanın kadın istihdamı da ülkede bir o kadar artacak. Toplumsal kalkınma için kadının ekonomide varlığının önemine bir kere daha vurgu yapmak isterim KAGİDER Başkanı olarak. Buna giden yollardan bir tanesi de ticareti birlikte yapabilme adabı ve terbiyesini öğrenebilmek. Benim buradaki çağrım kadın girişimcilerin desteklenmesi için özellikle kamu, yerel yönetimler ve özel sektörün liyakat ve yeterliliği olan kadın girişimcilere öncelik verebilmesi, kadından ürün ve hizmet alabilmesi, tedarik zincirlerine dahil edebilmesi. İşte o zaman kadın bir güçlendi mi ülke güçlenecektir. Her dokunduğumuz kadın bizim için çok kıymetli” diye konuştu.

“GİTTİĞİMİZ HER İLDE KADINLARA DOKUNUYORUZ”

KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Fisun Usta ise şunları kaydetti: “Biz de tüm KAGİDER üyeleriyle birlikte buradayız. Hepimiz gerçekten hazırlanarak geldik. Büyük bir heyecanla geldik. Aynı şekilde Bozkurt Belediyesi’nin de bizi aynı heyecanla beklediğini görünce iyi bir iş birliği olacağını düşünüyoruz. Belediye Başkanımız Birsen Hanım’ın da belirttiği gibi yapılan ürünlerin kooperatifteki çalışmaların görünür olmasını istiyorlardı. Zaten imzaladığımız protokol da bununla eş zamanlı ilerleyecek diye düşünüyorum. Çünkü biz KAGİDER olarak; ‘Kadından almalı, memleket kazanmalı’ sloganımızla her bir belediye ya da kamu ziyaretlerine gittiğimizde; ‘İyi de bu kadınlar nerede, nerede bulacağız?’ diye soruyorlardı. Dolayısıyla bu aplikasyon sayesinde ticaretinkadınları.com sitemizde Türkiye’den tüm kadınların her yönden ulaşılır olmasını sağlıyor. Dolayısıyla bu portalımızı genişletmemiz gerekiyor. Bu manada da biz KAGİDER olarak çeşitli illere ziyaretlere gidiyoruz. Gittiğimiz her ilde de severek kadınlara dokunuyoruz. Onlar da bize çok şeyler öğretiyor. Biz de onlara rol modellik yapıyoruz. Umuyorum, el birliğiyle daha da geliştiririz.”

“KAGİDER, BİZİM İÇİN KADININ GİRİŞİMCİ RUHU”

Merkezefendi Belediyesi’nde gerçekleştirilen imza ikinci töreninde Başkan Doğan ile KAGİDER Başkanı Emine Erdem iş birliği protokolünü birlikte imzaladı. Kadın girişimcilere, kadın üreticilere her zaman destek vereceklerini belirten Başkan Doğan, “Kadının yeri, Merkezefendi Belediyesi olarak bizim için apayrı yerde. Zaten çalışmalarımız da bu yönde devam ediyor. KAGİDER, kadının girişimci ruhu bizim için. Kadının bu alanda kendini özgür hissetmesi, emeğinin karşılığını alması ya da farklı teşviklerden yararlanması çok önemli. Protokolümüzün hayırlı olmasını diliyorum. Merkezefendi Belediyesi olarak kadınlarımızın her zaman yanındayız” dedi.

“GÜCÜMÜZE GÜÇ KATTIK”

Merkezefendi Belediyesi olarak kadınlar için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Başkan Doğan, “KAGİDER 20 yıldır faaliyette. Başkanımızı ve üyeleri tebrik ediyorum. Sürdürebilirlik çok önemli. 20 yıldır ayakta, faal ve birçok üyesi olan bir dernek. Sektörde birçok farklı iş kolunda kadın girişimciyi desteklemesi bizim için çok kıymetli. Denizli'ye gelip bizlerle protokol yapması, paydaşlığımızı güçlendirdi ve taçlandırdı. Kadının toplumdaki her türlü sosyal konumu, siyasi ve ekonomik durumu anlamında Merkezefendi Belediyesi olarak çalışma arkadaşlarımızla birlikte üç yıldır var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün gücümüze bir güç daha kattık. KAGİDER ile paydaş olarak kadınlarımızın sonuna kadar daha güçlü bir şekilde yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“MERKEZEFENDİ’DE KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK”

Merkezefendili kadınlardan güzel dönüşler ve büyük destek aldıklarını belirten Başkan Doğan, “Projelerimiz genelde kadın ve çocuk ağırlıklı. Bu anlamda dönüşler çok güzel. Birer birer projelerimizi yerine getiriyoruz. Sadece yapısal proje anlamında değil, kadının güvenliği, şehir aydınlatmaları, kadının sokakta rahatça dolaşabilmesi, işten dönerken rahatça evine girebilmesi de bizler için çok önemli. Bunları birçok platformda değerlendiriyoruz. Kadınlarımızı yaptığımız projeler ile ekonomik anlamda güçlendiriyoruz. Farklı birçok iş kolunda mahallelerimizde kooperatif çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. Bu anlamda Merkezefendi’de kadınların daha ayrıcalıklı olduğunu söylüyoruz. Onlardan da çok güzel destek alıyoruz. Bu destek bize büyük bir enerji veriyor” şeklinde konuştu.

“HEYECAN VERİCİ VE ÖNEMLİ BİR PROTOKOL”

Desteklerinden dolayı Başkan Doğan’a teşekkür eden KAGİDER Başkanı Emine Erdem, “Heyecan verici ve önemli bir protokol. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a ve ekibine KAGİDER olarak teşekkür ediyorum. Burada, iş dünyasındaki kadınların iletişim ağı projemizin bir bacağı olan www.ticaretinkadinlari.com’u bu bölgede uygulayabilmek, kadın girişimcileri güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. Hem bireysel hem de derneklerle güçlü bir dayanışma ağını pekiştirebilmek adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Merkezefendi Belediyesi gibi duyarlı belediyeler ile bu protokolü imzalamak istiyoruz. Bu protokol hepimize farklı bir sorumluluk yüklüyor. Bu protokol ile birlikte bu bölgedeki kadın girişimcilerimiz, yeni pazarlara ulaşabilecekleri, bir network sağlayabilecekleri ve www.ticaretinkadinlari.com portalında yer alan bilgilere rahatlıkça ulaşabilecekleri bir mekanizmanın parçası olacaklar. Bizde KAGİDER olarak Merkezefendi Belediyemizle birlikte bu süreci takip edeceğiz. Duyarlılıkları için teşekkür Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a teşekkür ediyorum. Kadının güçlenmesi, kadına istihdam sağlanması, ekonomik olarak güçlenmesi bizlerin olmazsa olmazı. Çünkü Türkiye böylece toplumsal olarak kalkınacak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER