“KADIN BELEDİYE BAŞKANIYIM, POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUM”

‘Denizli’nin tek belediye başkanı’ unvanına sahip olan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, DRT Denizli Televizyonu’nda katıldığı öğle haber bülteninde; “Ben kadın belediye başkanıyım. Kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık yapıyorum” dedi.

‘Denizli’nin tek belediye başkanı’ unvanına sahip olan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, DRT Denizli Televizyonu’nda öğle haber bültenine konuk oldu. Başkan Çelik; “Ben kadın belediye başkanıyım. Tabii ki kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık yapıyorum.  Kadınlara çok fazla kültür gezileri olsun, sosyal etkinlikler olsun yaptığımda, erkeklerden sürekli ‘siz bizi neden hiçbir yere götürmüyorsunuz?’ tarzında tenkit yedim. Erkekleri nereye götürmek lazım; milli maça götürmek lazım. En son Ukrayna maçında geçen hafta futbol federasyonuna dedim. ‘Bizim hiç maça gitmemiş erkeklerimiz var. Bize katkıda bulunur musunuz?’ dedik. ‘İlk defa kadın belediye başkanı aradı ve ilk defa erkekler için futbol bileti istedi’ dediler. Bizde 2 otobüs erkeklerimizi, kardeşlerimizi, babalarımızı Antalya’ya maça gönderdik. Bu işi çok sevdiler. Şimdi de eğer Passolig olayını çözebilirsek otobüslerle Denizlispor’un diğer illerde olan maçlarına gitmek istiyoruz” dedi. 

“3 YILDIR KÜLTÜR GEZİLERİ YAPIYORUZ”

Kadınlara yönelik olarak yaklaşık 3 yıldır kültür gezileri yaptığının altını çizen Başkan Çelik, “Onu yaklaşık 3 senedir yapıyoruz. ‘Öncelik tarihimizi bilelim, kendimizi bilelim’ başlığı altında Ankara ve Çanakkale gezilerimiz başlamıştı. Bunu defalarca yaptık. Özellikle hiç ilçeden dışarı çıkmamış, Denizli’yi bile görmemişleri bulduk. Hiç Denizi görmemiş annelerimizi, kadınlarımızı bulduk. Onlarla Çanakkale gezilerine başladık. Çok olumlu sonuçlar aldım. Çok ağlayarak bu gezileri anlatan kadınlarımız oldu. Şimdi İzmir’e başladık. Yaklaşık İzmir’e de her hafta bir otobüs gönderiyoruz. Çiğli’deki Sasalı Botanik Parkına, Kadife Kaleye, hiç denizi görmemiş kadınlarımızla bir gemi seyahati yaptırıyoruz. İzmir’de Zübeyde Hanımı ziyaret ettiriyoruz. Çok güzel gezi organizasyonumuz oldu. Her hafta 1 otobüs oraya gönderiyoruz” diye konuştu. 

“YAPTIKLARIMIZ HER VATANDAŞIN ARZUSUNA GÖRE ŞEKİLLENİYOR”

İnsanların istekleriniönemsediğini belirten Başkan Çelik, şunları söyledi: “Vatandaşa, ‘sizin derdiniz nedir?’ dediğinizde ben belediyeciliği bir vatandaştan öğreniyorum. Bir vatandaşımızın, bir gencimizin arzusu belki konser bileti oluyor. Ya da önündeki 3 metre karelik bir kilit taşı döşemek oluyor. Yani bizim yaptıklarımız her vatandaşın isteğine, arzusuna göre şekilleniyor. O nedenle biz daha önce kadınlarımıza sinemalar kapattık. Hiç sinemaya gitmemiş kadınları sinemaya götürdük. Hiç konsere gitmemiş kadınlarımızı konserlere götürdük. Onlar benim için çok önemli.Onların yüzü gülerse, benim yüzüm gülecek. Onların yüzü gülerse mutlu bir Bozkurt elde edeceğiz. Bizim amacımız; Bozkurt, gülen insanların memleketi olsun.”

“15 BELEDİYE BEZİMLE ‘KARDEŞ BELEDİYE’ OLMAK İSTEDİ”

Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde gittikleri Romanya seyahatini hakkında konuşan Başkan Çelik; “Türkiye Belediyeler Birliği, 12 belediye başkanını seçerek bizi Romanya’ya gönderdi. Hem Avrupa Birliği Belediyeler Birliği’nde hem de Romanya Belediyeler Birliği’yle ortak görüşmelerimiz oldu. 4 günlük bir seyahatti. Orada belediye senatosunun çalışmalarına katıldık. Belediyeler birliğiyle ortak projelerimizi birbirimize anlattık. Çok güzel verimli geçti. İçişleri Bakanı’nın olduğu, devlet bakanlarının olduğu toplantıydı. Orada da giden belediye başkanları içinde tek kadın belediye başkanı ben olduğum için bizleri, ‘Türkiye’yi temsilen sen konuşma yap’ dediler. Bizde konuşmamızı yaptık. Özellikle bizim amacımız burada yerel yönetimlere aktarılmak istenen Avrupa Birliği fonları var.  Yerel yönetimlere aktarılmak istenen bu fonlar ancak Avrupa’da bir kardeş belediyemizin olması sayesinde oluyor. O zaman fonlar daha rahat geliyor ve daha rahat açığa çıkıyor. Bununla ilgili bir konuşma yaptım. Çok sevindirici bir durum. Ben konuşma yaptıktan sonra mevcut konuşmayı dinleyen belediye başkanlarından 15 tanesi benimle kardeş belediye olmak istedi. İçinden 1 tanesini seçtik. Bu da sevindirici bir durumdu. Çok başarılı geçti. Tabii ki birliklerimiz önemli. Belediye başkanlığı bir meslek değil; bir öğreti değil. Bunları yaşayarak öğreniyoruz. Oradaki başka belediye başkanlarının deneyimleri, onların yaşadıkları, oradaki kentleşmeyi görmek, orada yapılan çalışmaları görmek bizlerin ufkunu açıyor. Bu ufuk açılmaları neticesinde de memleketimize döndüğümüzde uygulanabilir hangi proje varsa onu hayata geçirmek için uğraşıyoruz” dedi.

“KADIN; KADIN OLDUĞUNUN FARKINDA OLSUN İSTİYORUM”

İlerleyen dönemlerde yapmayı planladığı projeleri hakkında da konuşan Başkan Çelik, “Bozkurt benim sevdam. Yaklaşık 4 buçuk senedir hizmet yapıyoruz. Eksiklerimiz, yetişemediklerimiz oldu. Ama yaptıklarımız da çok oldu. TKDK projesiyle kırsal kesimde çok güzel bir restoran yaptık. Bozkurt’a Meslek Yüksek Okulu getirdik. Onun binasını yaptık. Güneş enerjisi santrali yaptık, onu dövizle devlete satıyoruz. Pek çok şey yaptık. Ama asıl projelerimiz örneğin bu ay gerçekleşecek Kadın Sosyal Spor Merkezi yapacağız. Daha önceden Genel Başkanımın da temelini attığı yer vardı. Benim hep içimi acıtmıştı. Köyden, kentten gelen kadınların sığınabileceği, oturabileceği bir yerin olmaması. Onun temelini atmıştık. Fakat daha sonra Pamukkale Üniversitesi’yle yaptığımız protokol gereği o binayı onlar çok beğendiği için biz binayı tamamlayıp üniversiteye verdik. Üniversitemiz şuanda Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Bölümü’nde öğrencilerimiz eğitimini görüyor. Ama söz vermiştik, yapmak gerekiyordu. O nedenle hemen bir binayı kiraladık. Onun içinin teftişi bitmek üzere. Büyük ihtimalle 8 ya da 15 Aralık’a kadar yetiştireceğiz. Benim 20’ye yakın mahallem var. Kadınlar köyden, kentten nereden gelirse gelsinler; geldiklerinde oturabilecekleri, genç kızlarımızın çalışacak, çay içebilecekleri, sohbet edecekleri bir alanımız olacak. Arkada sporla ilgili bir bölümümüz olacak. Bir spor hocamız olacak. Onlara beslenmeyle ilgili ve 1 diyetisyenimiz olacak. Diyetle ilgili bilgiler verilecek. Sağlıklı nasıl beslendikleri anlatılacak. O merkez her gün açık olacak. İlçe merkezinden ziyade bize ulaşması güç olan kişileri yerlerinden toplayıp buraya getireceğim. Bir dünyaya bakış açılarını değiştirmek istiyorum. Kadın; kadın olduğunun, güçlü olduğunun farkında olsun istiyorum. Kadın beni yanında görsün istiyorum.Oraya getireceğim.Hepsi spor yapmayabilir. Mesela o hafta Meme Kanseri Haftası olabilir. 1 tane doktorumuz olacak bize meme kanseriyle ilgili bilgi verecek. Mikrokrediyle ilgili girişimci kadınlarımızı getireceğiz. Mikrokrediyle ilgili bilgi verecek. Yani orası bizim hem sığınma yerimiz, hem sohbet yerimiz, hem spor yerimiz, hem de sağlıklı düşünebileceğimiz bir alan olacak. Koltuklarımız, uzanma yerlerimiz olacak. Güzel bir merkez yapıyorum” diye konuştu.

“PROJELERİMİZ HAZIR”

“Büyük projelerimiz de var” diyen Başkan Çelik, şunları aktardı: “Bizde hayvancılık çok önemli. Özellikle hayvan varlığını ben organize hayvancılık bölgesi yaparak dışarı taşımak istiyorum. Bununla ilgili Milli Emlak’tan 500 bin metre kareye yakın bir yerin tahsisini yaptırdık. Projelerimiz hazır. Ekonomi Bakanlığı’ndan teşvik belgelerimiz alındı. Özellikle süt üreticilerimizin, süt satarak katma değeri düşük ürün satmasının yerine, katma değeri yüksek örneğin peynirle, yoğurtla ilgili ceplerine daha fazla girmesiyle ilgili bir kuruluşla ilgili bitirdik. Teşvikimizi aldık. Çok büyük bir proje. İlk aşaması 20 milyon Lira’lıkama projenin, tamamı bittiğinde yaklaşık 200 milyon Lira’lıkbüyük bir proje. Bununla ilgili Avrupa’dan her türlü hem hibe hem de kredilerin tamamına yakını onaylandı. Sadece Mart’tan sonra benim imzamı bekliyor.”

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER