“Kadın cinayetlerinin çözümü: İstanbul Sözleşmesi”

Denizli Kadın Platformu, Valilik’te bulunan Atatürk Anıtı önünde kadın cinayetleri konusunda basın açıklaması yaptı. Kadın cinayetlerinin önlenmesinde çözümünün idam olmadığını söyleyen Platform Sözcüsü Gülnur Oymak, çözümün İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamak olduğunu belirtti.

“Kadın cinayetlerinin çözümü: İstanbul Sözleşmesi”

Denizli Kadın Platformu, kadın cinayetleri konusunda basın açıklaması yaptı. Valilik’te bulunan Atatürk Anıtı önünde yapılan açıklamaya; Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Altan, Atatürkçü Düşünde Derneği Denizli Şubesi Başkanı Nihat Çetin, Denizli Serbest Mali Muhasebeciler Odası Başkanı Adnan Selçuk ile Yönetim Kurulu Üyeleri ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Denizli Şubesi üyeleri katıldı. İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasının kadın cinayetlerini önleyeceğine dikkat çeken Platform Sözcüsü Gülnur Oymak, “Emine Bulut cinayetinde ‘ölmek istemiyorum’ diye haykıran anne, bu olaya tanık küçücük kız çocuğunun ‘lütfen ölme anne’ feryadı, eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’un görüntüleri ve çığlıkları hepimizde infial yarattı. Ağustos ayı içinde 50 kadını malı gibi gören eski kocaları, eşleri, eski nişanlıları, sevgilileri ve ağabeyleri öldürdü. Siyasal İslam görüşünü savunanlar, kadını erkeğin emaneti gibi gören zihniyet, kadın hamileyken sokakta dolaşmasın, ‘kadın kahkaha ile gülmesin’ diyemezsiniz. ‘Emanetsiniz evde oturun çalışmayın’ diyemezsiniz. Herkesin namusu, kendi namusudur. İnsanın cinsiyeti ne olursa olsun, namusu medeni bir ülkede kanuna ve adalete emanettir” dedi. Denizli’de kocası tarafından boğazından bıçaklanan Hafize Kurban’a rahmet dileyen Oymak, “Her gün hızla artan öfkelerini kontrol edemeyen erkeklerin kurban ettiği, çocuklarını anasız bırakanlara bir an önce İstanbul Sözleşmesi’nin maddeleri uygulanmalıdır” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR ‘ŞİDDETE HAYIR’ DEDİKLERİ İÇİN ÖLDÜRÜLÜYOR”

Atatürk’ün emriyle kurulan Diyanet’in kadınlarla ilgili fetvalarını da eleştiren Oymak, “Tecavüzcüsüyle evlendirip erkeğin ceza indirimi aldırıldığı kanunu hayata geçirenlerin savunması, utanmadan ‘çocuğun rızası var’ diyebilmesi toplumsal ahlakın çöküşüdür. Halen günümüzde yeni evlenen çiftlere bazı belediyeler tarafından dayak tavsiyeli kitaplar hediye edilmektedir. Kadın cinayetlerini idam değil, erkek şiddetini engelleyici devlet politikaları engeller. Kadınlar ‘idam cezası yok’ diye değil ‘şiddete hayır’ dedikleri için öldürülüyor” şeklinde konuştu.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ UYGULAYIN!"

Denizli Kadın Platformu sözcüsü Oymak, “Her kadının ulaşabileceği Kadın Sığınağı Kadın Danışma Merkezi, telefonları, 0212 656 96 96 – 0549 656 96 96 olan 7/24 Acil Danışma Hattı’dır. Ayrıca acil olarak ‘Tecavüz Kriz Merkezi’ de oluşturulmalıdır. İdam cezasını geri getirmek kadın cinayetlerini durdurmaz. Çözüm; eşitlik ve adaleti sağlamakla olur. Şiddeti, şiddet ile önleyemezsiniz. Yargı sistemindeki erkek egemen uygulamaları durdurun. 16284 sayılı kanun hükmünde kararname ve İstanbul Sözleşmesi’ni de uygulayın. Türk Ceza Kanunu’nun 96. Maddeyi uygulayın, kadınlara eziyet eden, şiddet uygulayan erkekler ceza alsın” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER