“KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ HER YERDE BAŞARI, KALİTE VE SAYGINLIK VARDIR”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Kadın elinin değdiği her yerde ve her işte başarı vardır, kalite vardır, saygınlık vardır” dedi.

“KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ HER YERDE BAŞARI, KALİTE VE SAYGINLIK VARDIR”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ dolayısıyla mesaj yayımladı. Kadının Türk toplumunda saygın bir yeri olduğunu vurgulayan Başkan Filiz, şu ifadelere yer verdi: “Türk toplumunun gelişip yükselmesinde kadınlarımızın katkısı büyük olmuştur.  Gerek Cumhuriyetin kuruluşundan önce, gerekse sonra başarıları ile tarihe geçen analarımız bu günlere gelmemizi sağlamışlardır. Orta Asya’da kurulan ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti. Devlet yönetiminde, hakanların yanında ‘hatun’ adı verilen eşleri de söz sahibiydi. Kurtuluş Savaşı yıllarında, erkeği cepheye giden Türk Kadını, çocuğunu yetiştirmiş ve evinin geçimini sağlamıştır. Hatta silâh ve cephane taşıyarak savaşa katılmıştır. Bu davranışı ile Türk kadını, Türk toplumundaki önemli yerini bir defa daha ispat etmiştir. 15 Temmuz’da da darbecilere karşı ön saflarda hanım kardeşlerimiz vardı. Kadın elinin değdiği her yerde ve her işte başarı vardır, kalite vardır, saygınlık vardır.”

“MECLİS’TEKİ KADIN VEKİL SAYISI GİDEREK ARTMIŞTIR”

AK Parti hükümeti döneminde yapılan çalışmaları değerlendiren Başkan Filiz, “TBMM de çıkardığımız yasalarla kadın haklarının uygulamaya geçirilmesi adına önemli mesafeler alınmıştır. Hükümetimizin göreve gelmesiyle birlikte kadınlarımız aktif siyasette daha fazla yer almış, Meclis’te milleti temsil eden kadın vekil sayısı giderek artmıştır. Kadının toplumun her kademesinde karar alma mekanizmalarına katılabilmesi için tüm eksiklikler AK Parti hükümeti döneminde tek tek ele alınmıştır. AK Parti iktidarı döneminde ‘Güçlü insan - Güçlü Aile - Güçlü Toplum’ için, kadınlarımızın refahı ve sosyal hayatta karşılaştığı tüm engellerin ortadan kaldırılması vazgeçilmez kabul edilerek, cinsiyet ve fırsat eşitliğinin hukuki düzenlemelerle birlikte toplumun tümünü kapsayan zihinsel bir dönüşüme de ihtiyaç duyduğu anlayışı ile harekete geçilmiştir” dedi.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK KADIN ÖRGÜTLENMESİYİZ”

AK Parti hükümetlerinin pozitif ayrımcılığı benimsediğini söyleyen Başkan Filiz, “kaynakların eşit bir şekilde kullanıldığı, nimetlerin ve külfetlerin eşit bir şekilde paylaşıldığı bir dünya düzeni ve bir ülke düzeni için mücadele etmektedir. AK Parti olarak, bugün milyonlarca üyesi ile dünyanın en büyük kadın örgütlenmesiyiz. Kadın erkek eşitliği, kadına şiddet, kadının korunması gibi konularda çok sayıda yasal değişiklik hükümetlerimiz dönemlerinde yapıldı. Biz bunlarla övünürken başımızın tacı olan kadınlarımızla ilgili çalışmalarımıza daha da devam edeceğiz. Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira kadınlar, özelde ailenin, genelde ise toplumun temelini oluşturmaktadırlar. Kadınlarımızı yüceltmek hem insanlığa hem de milletimize yakışır en kutsal vazifelerimizdendir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Hayatın bütün yükünü beraber sırtladığımız, sergiledikleri başarılarla bize ilham veren kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilişinin 84. yıl dönümünü kutluyor, istiklal savaşımızda,15 Temmuzda ve ülkemizin savunulmasında, bugünde kahramanca mücadele eden kadın kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum. ”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER