'KADIN GİRİŞİMCİLERDEN E- TİCARET ÜYELİK BEDELİ ALINMAYACAK!'

'KADIN GİRİŞİMCİLERDEN E- TİCARET ÜYELİK BEDELİ ALINMAYACAK!'

Geçtiğimiz haftalarda Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından gerçekleştirilen, Kadın Girişimciler 2’inci Uluslararası Konferansı’na davet edilen  Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) Başkanı Nilgün Ök,  DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Ajanda programının konuğu oldu. Programda konferansa dair bilgiler aktaran Başkan Ök; “Kadın girişimcilerden e- ticaret üyelik bedeli alınmayacak. Konferansta bunun sözü verildi” dedi.

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Arzu Özkan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programına konuk olan  Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) Başkanı Nilgün Ök,  programda geçtiğimiz haftalarda Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen ve kendisinin de katıldığı Kadın Girişimciler 2’inci Uluslararası Konferansı’na dair bilgiler aktardı. Başkan Ök ayrıca hükümetin verdiği desteklerden söz ederek kadın girişimcilere çağrıda bulundu.

“KADIN GİRİŞİMCİLERDEN E- TİCARET ÜYELİK BEDELİ ALINMAYACAK!”
“Konferansta kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlar, bu sorunların çözümü adına neler yapıldığı ve yapılabileceği ile ilgili değerlendirmeler yapıldı” diyen Başkan Ök sözlerine şöyle devam etti: “Biz de KAGİDER’in davetlisi olarak oradaydık. Oturumlardan birinde de Denizli adına, DİKAB olarak düşüncelerimizi ve konuyla ilgili önerilerimizi aktardık. Çok güzel bir program oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla birlikte iş kadınlarına yapılan ayrımcılıkla alakalı kararlar da alındı. Ekonomi Bakanlığı’nın ‘e-ticaret’ kapsamında destekleri var. Ekonomi bakanlığı, e-ticaret sitelerine üye olduğunuzda yüzde 80’ e kadar 5 yıl boyunca bu üyelikleri karşılıyor. Eğer kadın girişimciyseniz o konferansta sözü verildi bunun; üyelik bedellerinin yüzde 100’ü karşılanacak.”

“BİZ KADINLAR RİSK ALMAKTAN KORKUYORUZ”
Kadınların girişimcilik kapsamında risk almaktan korktuğunu vurgulayan Başkan Ök; “Araştırmaların gösterdiği sonuçlara göre kadınlar borçlandıkları zaman erkeklere göre daha fazla borçlarını ödeyebiliyor. Daha çok sorumluluk sahibi. Ancak biz kadınlar risk almaktan korkuyoruz. Çocuk çevresel bir etken. Kendilerini işe tam anlamıyla adapte edememeleri, verimli oldukları çağda evlenmeleri ya da çocuk sahibi olmaları da etkili. Bu durumlar nereden baksanız 4-5 yıl işleri aksatabiliyor. Ailelerinden iş hayatına atılmasıyla ilgili destek görmemeleri de kadınların korkularını arttırıyor. Erkekler ortak bulup, daha çabuk iş kurabiliyorlar. Ancak kadınlar biraz daha detaycı olduğu için bu konuda geri planda kalabiliyor” diye konuştu.

“KADINLARA YÜZDE 70 HİBE”
Finansmanla ilgili kadın girişimcilere hem hükümet hem de bankalar tarafından farklı destek programları olduğunun altını çizen Başkan Ök; “Kadınların bu programları değerlendirmeleri lazım.  KOSGEB’in ‘girişimciye 50 bin karşılıksız hibe’ desteği ve ‘150 bin TL’ye kadar verdiği girişimcilik kursları’ mevcut. Kadın girişimciyseniz 150 bin TL’nin yüzde 70’ini size hibe ediyorlar. Erkeklere ise yüzde 50 hibe sağlanıyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraştığınızda; erkeklere yüzde 50 hibe verilirken, kadınlara yüzde 60-70 oranında hibe olanağı sağlanıyor. Bütün bu destekleri değerlendirmek lazım. Bilfiil işlerinin başında olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.  

PINAR ÇANKAYA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211