"Kadın istihdamı ve girişimciliği daha fazla teşvik edilmeli"

Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) Başkanı Nimet Kaçan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında; “Ülkemizin gelişmesinde, büyümesinde kadınların katkısının güçlendirilmesi için eğitimden, istihdama, kadının üretimdeki payının arttırılması adına gerekli düzenlemeler yapılmalı, kadın istihdamı ve kadın girişimciliği daha fazla teşvik edilmelidir” dedi.

"Kadın istihdamı ve girişimciliği daha fazla teşvik edilmeli"

Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) Başkanı Nimet Kaçan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Kadının demokrasinin ve toplumun en etkili, birleştirici ve koruyucu unsuru olduğunun altını çizen Kaçan; “Demokratik ve çağdaş bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri,  etkinlik alanlarının genişletilmesi,  eğitimden istihdama, sağlıktan, siyasete her alana eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları büyük önem taşımaktadır. Kadın üretendir, çoğaltandır, gözetendir, birleştirendir. Kadın güçlü ise toplum güçlüdür. Kadınlarımızın sosyal ve toplumsal hayattaki varlıkları sadece cinsiyet eşitliğinin sağlanması açısından değerlendirilmemeli, ekonomik değer yaratmak adına sosyal ve kültürel alanlarda olduğu kadar iş hayatında daha fazla yer almaları sağlanmalıdır. Ülkemizin gelişmesinde, büyümesinde kadınların katkısının güçlendirilmesi için eğitimden, istihdama, kadının üretimdeki payının arttırılması adına gerekli düzenlemeler yapılmalı, kadın istihdamı ve kadın girişimciliği daha fazla teşvik edilmelidir. Son yıllarda kadınların istihdama katılım oranı, çalışma hayatında kalma süreleri, eğitim düzeyleri, siyasi ve sosyal yaşamdaki etkinlikleri noktasında olumlu gelişmeler yaşansa da kat edilecek uzun bir yol olduğu açıktır. DİKAB olarak temennimiz kadınlarımızı iş hayatında, karar mekanizmalarında daha fazla görmektir” dedi.

“KADININ ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ” 

Başkan Kaçan, mesajında şunları aktardı: “Kadınlarımıza yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren durumların sona erdirilmesinde toplumun her kesimine büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Gerekçesi ne olursa olsun hiç bir kadının şiddet veya başka bir kötü muameleye uğraması kabul edilemez. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadınlarımızın fırsat eşitliğinden tam ve etkin şekilde yararlanması, kadına yönelik şiddeti önlemek adına yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi talebimizdir. Başta vatan için canını feda eden şehitlerimizin anneleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Böyle günlerin, karşı karşıya kaldığımız sorunların konuşulmasına, yeni hedefler belirleyerek, yol haritalarının çizilmesine vesile olduğuna inanıyoruz. Kadının sosyal hayatta ve ekonomik alanda hak ettiği yeri alabilmesi adına DİKAB üyeleri olarak destekleyeceğimizi belirtmek isteriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER