“Kadın istihdamına destek veriyoruz”

Makine sektörünün en büyük problemlerinden bir tanesinin işçi sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Ekizoğlu Makine Genel Müdürü Zeynep Ekiz Atıcı, “Kadın istihdamına destek veriyoruz. Teknik liselerde erkek öğrencilerden öte kız çocuklarının da sanayi sektörüne atılması gerektiğini düşünüyorum. İlerleyen süreçlerde de kalifiye işçi sorunumuzu çözebileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“Kadın istihdamına destek veriyoruz”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programında konuk olan Ekizoğlu Makine Genel Müdürü Zeynep Ekiz Atıcı, makine sektörünün sıkıntıları hakkında konuştu.

Makine sektörünün en büyük problemlerinden bir tanesinin işçi sıkıntısı olduğuna işaret eden Atıcı; “Kalifiye eleman yetiştirilmemesi ve bulunmaması makine sektörünün en büyük problemlerinden bir tanesi. İşçi sıkıntısı, bizim makine üretimimizi aksatıyor. Bu durum ister istemez yurtdışına karşı termin sürelerimizi değiştiriyor, uzatıyor. Makine sektöründe bu şekilde bir işçi problemimiz var. Liseden başlayıp üniversiteden mezun oluncaya kadar sanayi sektörü üzerine yetiştirilen öğrencilerin, haftanın belirli günlerinde ve üretimde çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Yaklaşık 15 senedir bu sektördeyim. 14-15 yılda gözlemlediğim kadarıyla sadece 7-8 yıl önce bu şekilde bir işçi sıkıntısı yoktu ama en az son 3 yıldır çok büyük bir işçi sıkıntısı var. Öğrencilerin daha fazla desteklenmesini düşünüyorum. Biz makineciler olarak işçi yetiştirmeye ve öğretmeye açığız. Biz aynı zamanda kadın istihdamına da açığız. Sanayi sektöründe; ‘Ağır iş sektörüdür, sadece erkek çalışabilir’ diye bir algı var. Biz kadınlar olarak o algıyı kırmaya çalışıyoruz. Sanayi sektöründe de makineci, üretici var ve bunun artması gerektiğini düşünüyorum. Böyle olduğu zaman ben umuyorum ki makine üreticilerinde de olumlu yönde artış olacağını düşünüyorum. Teknoloji o kadar gelişti ki, artık her şeyi kumanda ile yapabiliyoruz. Bir kaynak yapmak ya da makine montajında çalışmak sadece erkeği çalışabileceği bir bölüm değil. Kaynak yapmak o kadar basit ve kolay ki; bir kadının oya örmesi gibi bir şey. Kadın istihdamına da destek veriyoruz. Teknik liselerde erkek öğrencilerden öte kız çocuklarının da sanayi sektörüne atılması gerektiğini düşünüyor. İlerleyen süreçlerde de kalifiye işçi sorunumuzu çözebileceğimize inanıyorum. Makine sektörünün işçi sıkıntısının yanında dolar kurunun oynak kur sıkıntısı, maliyet raporlarımızı çıkaramamamız ve bugün müşteriye fiyat verip ertesi gün bambaşka bir fiyatla karşılaşmamız en büyük sıkıntılarımızdan. Sabit kur düzeninde maliyetlerimizi çıkarabildiğimiz, zamların durduğu bir süreç istiyoruz. Bugün aldığımız malzemeyi yarın aynı fiyata alamıyoruz. Eskiden 6 ay, 8 ay ya da 1 yıl aynı fiyata malzeme alabiliyorduk” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER