“Kadın ne denli güçlü ise toplum da o denli güçlüdür”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Av. Gülay Özcan, Türk kadınlarının karar alma mekanizmalarında söz sahibi olmalarının devletimizin ve milletimizin gücüne güç katacağını söyledi.

“Kadın ne denli güçlü ise toplum da o denli güçlüdür”

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 85. yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan MHP’li Özcan, 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasayla kadınların belediye seçimlerine katılma, köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclislerine seçilme hakkına kavuştuğunu belirtti. MHP’li Özcan, "Bunların ardından kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkı 5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile tanınmış oldu. Türk Kadını gelişmiş kabul edilen bazı ülkelerde yaşayan hemcinslerinin de önüne geçerek seçme ve seçilme hakkına kavuştu. Seçme ve seçilme hakkına Fransa'da kadınlar 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960 ve İsviçre'de 1971 yılında kavuştular" dedi.

Atatürk'ün kahraman Türk Kadınına layık olduğu değeri verdiğine dikkati çeken Özcan, "Kadınlarımızın siyasi alanda var olması, karar alma mekanizmaları ve devlet yönetiminde söz sahibi olması devletimizin ve milletimizin gücüne güç katacaktır. Kadın ne denli, güçlü ise toplum da o denli güçlüdür. Biz kadınlarımızın eşsiz değerleri, yetenekleriyle sadece siyasette değil, var oldukları her alanda alacakları roller ve sorumluluklarla gücümüze güç katacaklarına inanıyoruz. Tüm kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu bu anlamlı günü kutluyor, adlarını bildiğimiz ve bilemediğimiz tarihe iz bırakmış kahraman kadınlarımızı saygıyla anıyor, şehitlik mertebesine yükselmiş olanlara Allah'tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER