Kadın Platformu, kız çocukları için yasa istedi

Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda basın açıklaması gerçekleştiren Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak, kız çocuklarının tecavüzcüleri ile evlendirilmesine karşı çıkacak bir yasanın gündeme gelmesini istedi.

Denizli Kadın Platformu’na bağlı kadınlar, kız çocuklarının tecavüzcüleri ile evlendirilmesine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda yapılan açıklamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da katılarak, kadınlara destek verdi. Toplantıya katılan kadınlar, ‘çocukları korumak hepimizin hakkı’, ‘toplumsal cinsiyet eşitliği istiyoruz’, ‘şiddetin karşısında, çocukların yanındayım’ yazılı dövizler açtı. Açıklamayı okuyan Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak, kız çocuklarının tecavüzcüleri ile evlendirilmesine karşı çıkacak bir yasanın gündeme gelmesini istedi. Oymak; “2005 yılında Türk Ceza Hukuku Reformu ile engellenen kız çocuklarının kendilerine tecavüz kişilerle evlendirilmesine ilişkin düzenleme günümüzde yeniden yasal ve psikososyal boyutları ile çok ciddi riskler taşıyan ve çocuk haklarına tümüyle aykırı bir durum olarak önümüze çıkarılmıştır. Bu yasal düzenleme ile 12-16 yaşındaki kız çocukları kendilerine tecavüz etmiş olan, kendilerinden 10 ya da 15 yaş büyük olan kişilerle evlendirildiklerinde, tecavüzcülere af yolu açılmakta, başka bir deyişle, ‘cezasızlık’ getirilmektedir. Çıkarılmak istenen bu yasal düzenleme, topluma bir çözüm yolu olarak sunulmakta, koruyucu, onarıcı bir yasaymış gibi bir algı yaratılmaktadır. Erken yaştaki kız çocuğunun imam nikahı altında, kendinden yaşça büyük erişkinlerle bir araya gelmeye zorlandıkları evliliklerde, bu yasa yolu ile cezaevindeki koca af ile çıkacak, aile bütünlüğü yeniden onarılmış olacak gibi bir açıklama getirilmekte, burada kız çocuğunun bir yakınmasının bulunmaması, ailenin rızasının olması affın gerekçeleri olarak ileri sürülmektedir” dedi. Kız çocuklarını tecavüzcüleri ile evlenmesinin tartışmaya açık bir konu olmadığını belirten Başkan Oymak; “Ne yazık ki, kız çocuklarının kendilerine tecavüz etmiş olan kişiler ile evlendirilmeleri, ‘doğal’ ‘olması gereken’ ‘koruyucu’ bir süreç olarak ele alınmakta ve konu yalnızca, yaş farkının 10 yaş mı, 15 yaş olması mı gerektiği üzerinden indirgemeci ve hak ihlallerini, riskleri göz ardı eden bir yaklaşım üzerinden tartışılmaktadır” diye konuştu.

“MECLİSE GELMİŞ HENÜZ BİR KANUN TEKLİFİ YOK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Meclise gelmiş henüz bir kanun teklifi yok. Ancak iktidarın yürütme organlarında ve karar alıcı mekanizmalarında tartışılan bir konu. 2. Yargı paketinde geleceğine dair çok ciddi kulis bilgilerimiz var. 12 ya da 13 yaşındaki bir çocuğun, kendisinden 10 yaş büyük birinin tecavüze uğradığı zaman affı mı olsun sorusu var. Sadece yaş aralığını dikkate almaları halinde yargı işliyor. Yaklaşık 2 yılı aşkın bir süredir toplum yavaş yavaş bu duruma alıştırılmaya çalışılıyor. Ve bunun üzerine böyle bir kanun teklifi ocak ayı sonu ya da şubat ayı başında çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER