Kadına karşı şiddet, tüm dünyanın sorunu

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında kadına yönelik şiddet konusunda açıklama yapan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Kadına karşı şiddet maalesef sadece Türkiye’de değil, tüm dünyanın sorunudur. Tüm dünyada da bununla alakalı ciddi anlamda bir mücadele var” diye konuştu.

Kadına karşı şiddet, tüm dünyanın sorunu

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. Kadına yönelik şiddet hakkında açıklama yapan Milletvekili Nilgün Ök, şunları kaydetti: “Ben aynı zamanda TBMM’de ‘Kadına Karşı Şiddetin Araştırılması Komisyonu Üyesi’yim. Bu, geçici komisyondu. 1 yıllık görev süresi vardı. Biz komisyon olarak görevimizi tamamladık. Raporumuzu da hazırladık. Hatta 8 Mart’ta komisyon raporumuzu TBMM’de sunduk. Raporumuz kabul edildi. Raporda 547 önerimiz, tespitlerimiz ve yapılması gerekenler var. Bu raporda önerdiğimiz birçok konu yeni gelecek olan ‘Yargı Paketi’ne girmiş durumda. Bu da çok memnuniyet verici. Kadına karşı şiddet maalesef sadece Türkiye’de değil, tüm dünyanın sorunudur. Tüm dünyada da bununla alakalı ciddi anlamda bir mücadele var. ‘Sadece Türkiye’de kadına karşı şiddet artıyormuş, bu iktidarın yanlış uyguladığı politikadan dolayıymış’ gibi algıların aksine, kadına karşı şiddetle mücadelede iktidara geldiğimizden beri çok ciddi mücadeleler yaptık. 2003 yılındaki TCK’de düzenlediğimiz ‘töre, namus cinayetleri’ düzenleme, devrim niteliğindedir. Yine Anayasa’nın 10’uncu maddesinde yaptığımız düzenleme çok önemli. 2005 yılında aile içi cinsel istismarı, suç kapsamına aldık. Bunlar devrim niteliğinde.”

“RAPORUMUZDA KADININ GELİŞMESİ YÖNÜNDE BİRÇOK KONU VAR”

Yeni Yargı Paketi’ne girecek olan maddeler hakkında kısa bilgi veren Milletvekili Ök, “Kamuoyunda ‘Kravat İndirimi’ olarak bilinen iyi hal indirimi ortadan kaldırılıyor. ‘Somut pişmanlık’ diye bir durum vardı. Somut pişmanlığı kaldırıyoruz, o da bir indirim gerekçesi değil. ‘Israrlı Takip’, artık katolog suçlara giriyor. Israrlı takip suça tabi değilmiş ve cezalandırılması yokmuş. Yeni gelecek kanunla birlikte böyle bir durumda 6 aydan 2 yıla kadar ceza verilebilecek. Eş ve boşanılan eşe karşı yapılan da ‘kasten öldürme’ suçu sayılmıyordu. Bundan sonra eski boşanmış eş de ‘kasten öldürme’ olarak girecek. Şiddete maruz kalmış kişilere de ücretsiz avukat temin edilebilecek, böyle bir avantajları var. Önerilerimizin arasında mahkemelerin İhtisas Mahkemesi gibi yani kadına karşı şiddete bakan bir branşın olmasını önerdik. Adalet ve İçişleri Bakanlarımızı ziyaret ettik. Raporlarımızı sunuyor, onlarla da konuşuyoruz. Dikkate alacaklarını söylediler. Raporumuzda kadının gelişmesi yönünde birçok konu var. Güzel bir rapor oldu ve sonucu da güzel. Bunların caydırıcı olduğuna inanıyoruz. KADES çok önemli bir uygulama. Avrupa’da da ödül kazandı. Bunu daha çok kişinin duyması gerekiyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER