'KADINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN EĞİTİM ŞART!'

 'KADINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN EĞİTİM ŞART!'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Ajanda’ programına konuk olan ve ‘25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Meclis Başkanı Av. Bilsen Özen, “Kadına karşı şiddetin önlenmesi için eğitim şart! Kadınlarımızı da erkeklerimizi de eğitmeliyiz” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Meclis Başkanı Av. Bilsen Özen, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Arzu Özkan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programına konuk oldu. Başkan Özen programda‘25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ hakkında değerlendirmelerde bulunarak, kadına şiddetin önlenmesi ile ilgili neler yapılabileceğini anlattı.

“KADINLARA DAHA PARLAK BİR GELECEK İÇİN TURUNCU RENK SEÇİLDİ”
Denizli’de, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü ile ilgili yapılan etkinliklere değinen Başkan Özen; “Geçen sene rengimiz mordu. Mor boyalarla ellerimizi boyayıp, pankartlara baskı yapmıştık. ‘Şiddete hayır’ demiştik. Bu sene rengimiz turuncu. Hem ‘kadına şiddete hayır’ diyoruz, hem de kadınlarımıza daha parlak bir gelecek diliyoruz. Bu nedenle bu yıl hepimiz turuncuları takacağız. Bütün kadınlarımıza turuncu fularlar hazırladık. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin önünde toplandık. Belediye turuncu ışıklarla donatıldı. Artık şiddet olmasın. Artık yüzler gülsün” dedi.

“3 KADINDAN YALNIZ 1 TANESİ EĞİTİM GÖREBİLİYOR”
“Kadına şiddetin son bulması için önce kadınlarımızı eğitmemiz gerekiyor” diyen Başkan Özen sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde hala 3 kadından yalnız 1 tanesi eğitim görebiliyor. Neden 3’te 3 olmasın? Kadın annedir. Evladı yetiştiren kimdir? Kadındır. Anne eğitimli olmadıktan sonra çocuk eğitimi alamaz. Mutlaka annenin eğitilmesi gerekiyor. Bizler ‘aslan evladım, koçum oğlum’ diyerek hep erkek çocuklarımıza övgü yağdırıyoruz. Erkek çocukları iş yapmaya kalktıklarında, onları oturtup kız çocuğumuz varsa ona ‘yap’ diyoruz ya da kendimiz yapıyoruz. Bunları yıkmamız lazım. Erkekler eşlerine yardımcı olmalı. Hayat paylaşınca güzelleşir.”

“ERKEKLERİN ARKASINDA YÜRÜDÜĞÜMÜZ DÖNEMLER BİTTİ”
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınların pek çok hak kazandığını vurgulayan Başkan Özen; “Ancak kadınlar olarak kazandığımız haklara hala sahip çıkamıyoruz. Seçme seçilme hakkını ilk kazanan bizleriz. Günümüzde baktığımızda kaç tane kadın milletvekilimiz, kadın muhtarımız var? Denizli’nin nüfusunun yüzde 52’sini kadınlar oluşturuyor. Önümüzde yine seçimler var. Bakın görün kaç tane kadın kazanacak. Kadınların el ele vermesi gerekiyor. Artık ayrımcılık yapılsın istemiyoruz. Artık eşlerimizle yan yana yürümek istiyoruz. Onların arkasında yürüdüğümüz dönemler bitti. Biz ele ele, birlikte memleketimiz için bir şeyler yapalım” diye konuştu.

“ERKEKLERE KADINA KARŞI SEVGİ VE SAYGIYI ANLATMAK ZORUNDAYIZ”
Kadının ailenin ve ulusun temel taşı olduğuna dikkat çeken Başkan Özen; “Kadının olmadığı bir dünya düşünülemez. 10 kadından 4’ü fiziksel şiddet görüyor, tacize ve tecavüze uğruyor. Bu çok fazla ama bana göre bu rakam daha fazla. Hiçbir kadın söyleyemiyor. Bu oranlar resmi kayıtlarda olanlar. Kadınlar ‘herkes duyar’ diyerek şikayetçi olmaktan vazgeçiyor. Neden biz suçlu oluyoruz? Tecavüz eden suçlu değil! Duruşma salonlarında tecavüzcülerin güldüğünü görüyoruz. Ağlayan kadın oluyor. Artık biz ağlamayalım. Biz kafamızı dik tutalım. Kadınların sessiz kalmaması gerekiyor. Yasal haklarımız var ama kadınlar haklarını bilmiyor ve kullanmıyor. Öte yandan şunu da yaşıyoruz; hakkını bilen koruma hakkını kullanan ancak koruma altındayken kocası tarafından öldürülen kadınlarımız da var. Bunu önlemenin öncelikli yolu eğitimdir. Erkeklerimizi de eğitmeliyiz. Kadına karşı sevgi ve saygıyı anlatmak zorundayız” ifadelerini kullandı. 

PINAR ÇANKAYA​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211