KADINLAR GÜNÜ'NDE ERKEKLERE KARANFİL DAĞITTILAR

KADINLAR GÜNÜ'NDE ERKEKLERE KARANFİL DAĞITTILAR

Kredi Yurtlar Kurumu Prof. Dr. Cevat Akşit Yurt Müdürlüğü’ndeki öğrenciler, farkındalık oluşturmak amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde erkeklere karanfil dağıttı.

Kredi Yurtlar Kurumu Prof. Dr. Cevat Akşit Yurt Müdürlüğü’ndeki öğrencileri, farkındalık oluşturmak amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde renkli bir organizasyona imza attı. Farkındalık oluşturmak için 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda toplanan grup,  oradan geçen erkeklere karanfil dağıttı. Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Muzaffer Ahmet Ünlü; kadına istismarın erkekler üzerinden yapıldığını ve bu yüzden erkeklere karanfil dağıtığını belirtti. Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Ünlü, “Toplumsal kutuplaşmanın ötesinde, insan haklan merkezli, yaşanılabilir adaletli bir dünya için kadının toplum içindeki değerini güçlendirecek bir anlayışı ilke edinmek ve geliştirmek zorundayız. İçinde bulunduğumuz bu süreçte, kadına yönelik ayrımcılık ve şiddet farklı boyutlar kazanmaktadır. Her geçen gün bir yenisiyle karşılaştığımız; kadınlara yönelik taciz, tecavüz, istismar ve işkenceler bizleri vicdanen derinden yaralamaktadır” dedi.

"ACABA NE KADAR BENİMSİYORUZ?”
Dünya Kadınlar Günü’nün yıllardır kutlandığını fakat; “Acaba ne kadar benimsiyoruz?” sorusunu veya “bugün sadece bir günden ibaret mi?” sorularını beraberinde getirdiğini belirten Ünlü, şunları söyledi: “Aydınlık doğan her gün; dünyanın her bir köşesinde kadın ve çocuk cinayetlerinin geçtiği haberler ve bu mazlumların çığlık sesleriyle, karanlık ve yaşadığımıza utandığımız bir gün haline geliyor. Savaş bölgelerinde işkence gören ve tecavüze uğrayan on binlerce kadın gözler önünde sessiz çığlıklarla yok oluyor. Sizlere tekrar soruyorum; ‘biz bugünü ne kadar benimsiyoruz?’ Bizler; ‘Bir erkeği eğitirseniz bir adamı eğitirsiniz, bir kadını eğitirseniz bir kuşağı eğitmiş olursunuz’ anlayışından hareketle kadınlarımızı her alanda başarılı olabilmesi için desteklenmesi gerektiği inancını savunuyoruz. Bu inançla da başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.”

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER