“Kadınlarımız, cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Türk Kadınının seçme ve hakkını elde edişinin 85. Yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

“Kadınlarımız, cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır”

Başkan Doğan, “5 Aralık 1934’te ”Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilişinin yıldönümü nedeniyle ülkemizde her yıl 5 Aralık ”Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. Aile Kurumumuzun ve toplum hayatımızın en temel taşı olan kadınlarımıza verilen değerin göstergesi olarak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk kadınına, seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce vererek, kadınlarımızın ülke yönetiminde söz sahibi olmalarını sağlamıştır. Şüphesiz ki; kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Bu bağlamda; her türlü iş alanında istihdam edilmeleri, eğitim, sağlık, siyaset, hukuk, sanat, spor ve bilimde eşit fırsat ve imkânlardan yararlanmaları hepimiz için bir gurur kaynağıdır. Eğitimden, sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına kadar her alanda başarıyla görev alan kadınlarımız, modern Türkiye’nin simgesi ve Cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır” dedi.

Başkan Doğan, “Bu duygu ve düşüncelerle, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 85. yılında sevgi, şefkat ve özverinin simgesi kadınlarımıza saygılarımı sunuyor, kadınlarımızın hayatın her alanında daha fazla yer almasını diliyor, Türk kadınını toplumda eşit ve özgür birey olmasını sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER