“Kadınların her alanda güçlenmesi için politikalar üretiyoruz”

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Kadınların her alanda güçlenmesi, girişimcilik, inovasyon kapasitelerinin artırılması ve istihdama katılımlarının önündeki yapısal ve toplumsal engellerin kaldırılmasını gerçekten önemsiyoruz ve bu alanda politikalar üretiyoruz” dedi.

“Kadınların her alanda güçlenmesi için politikalar üretiyoruz”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı, Denizli Milletvekili Nilgün Ök, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Milletvekili Ök; “AK Parti olarak iktidara geldiğimiz günden bu yana ayrımcılık, hak gaspı, şiddet başta olmak üzere eğitim, iş ve toplum hayatında kadınların karşı karşıya kaldığı meselelerin çözüme kavuşturulması için birçok hukuki ve idari reform niteliğinde düzenlemeleri hayata geçirdik. Biz biliyoruz ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürdürülebilir kalkınmanın yolu yine kadının iş gücüne katılımından, iyi şartlarda çalışmasından geçmekte ve iş hayatına katılımından geçmektedir. Kadınların her alanda güçlenmesi, girişimcilik, inovasyon kapasitelerinin artırılması ve istihdama katılımlarının önündeki yapısal ve toplumsal engellerin kaldırılmasını gerçekten önemsiyoruz ve bu alanda politikalar üretiyoruz. Özellikle bakanlıklarımızın, KOSGEB, İŞKUR gibi kurumlarımız dâhil olmak üzere, gerçekten bu konuda çok ciddi, kıymetli çalışmaları vardır” dedi.

“Kadın çalışanların sigorta prim teşviklerini sağladık”

“Hükümetlerimiz zamanında, iş hayatında ayrımcılığı önlemek amacıyla ‘Eşit işe, eşit ücret’ ilkesini 2003 yılında hayata geçirdik” diten Milletvekili Nilgün Ök, “Kadın istihdamını artırmak amacıyla kadın çalışanların sigorta prim teşviklerini sağladık. 18 kadın çalışan istihdam eden bir iş yerine 18 aylık sigorta prim teşvikleri devletimiz tarafından karşılanmaktır. En önemli kazanımlardan biri olan, 2010 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ciddi ve kararlı duruşuyla Anayasamıza kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ilkesi kavramını getirdik. Yeni On Birinci Kalkınma Planı’nda kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı önlemek, kadınları toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını ve güçlenmelerini temel amaç olarak belirledik ve bu yönde politikalar üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz. Ev hizmetlerinde çalışan kadınların sigortalanmasına yönelik de düzenlemeleri hayata geçirdik. Özellikle, 6552 sayılı Kanun’la 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklediğimiz ek 9’uncu maddeyle ev hizmetlerinde çalışanların tamamının çalışma gün sayısı on gün ve daha fazla olanlar ile on günden az olanlar şeklinde ikili bir ayrıma giderek öncelikle ev hizmetlerinde çalışanların sosyal güvenlik sisteminden yararlanmasının önünü açtık. Her türlü kurum, işte bakanlıklarımız, Tarım Bakanlığımız, kadın girişimcilere 70 bin liraya kadar kredi desteği, bunun haricinde 100 bin liraya kadar hibe, eğer bir işletme açıyorsa 340 bin liraya varan makine, teçhizat destekleri birçok destekler veriyoruz. İŞKUR işbaşı eğitim programlarında iş yerinde üç ay boyunca kadınları sigortalı olarak takip ediyor, devletimiz tarafından sigortası karşılanıyor ve sonrasında da sigorta hizmetlerini takip ediyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER