'KADINLARIN TALEPLERİ İÇİN 'KADIN BAKANLIĞI' KURACAĞIZ'

'KADINLARIN TALEPLERİ İÇİN 'KADIN BAKANLIĞI' KURACAĞIZ'

Seçim çalışmaları kapsamında CHP Kadın Kolları tarafından organize edilen Bekilli’deki mahalle ve ev ziyaretlerine katılan CHP Denizli Milletvekili ve 27.Dönem Adayı Kazım Arslan, burada yaptığı konuşmasında; “Kadınların talepleri için ‘Kadın Bakanlığı’ kuracağız. Yasaların cinsiyet eşitliğine uygunluğunun denetimini yapacağız, anayasanın yazımında cinsiyete duyarlı bütçelemeyi esas alacağız” dedi.
CHP Denizli Milletvekili ve 27.Dönem Adayı Kazım Arslan, Denizli'deki seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. HP Kadın Kolları tarafından organize edilen Bekilli’deki mahalle ve ev ziyaretlerine katılan Arslan, CHP'nin kadın politikaları hakkında açıklamada bulundu. “CHP  olarak, istisnasız her alanda kadın-erkek eşitliği temel hedefimizdir” diyen Arslan, “Bugün kadının siyasete, iş hayatına, eğitime katılım düzeyindeki düşüklük, Türkiye’nin geleceğini de etkiliyor. Kadının önündeki engelleri kaldırmayan, haklarını tanımayan, taleplerini görmezden gelen, hatta kadına engel olan bir devlet yönetimi ülkemizin geleceğinden çalıyor demektir. Bu tür olumsuzlukları mutlaka gidereceğiz. Kadınımız yaşamın her alanında olacak, üretime katılacak, hayatını kazanacak ve aileye ekonomik anlamda destek olacak. Bu gün çok açık bir gerçek var. OECD ile Türkiye’nin işgücü ve istihdam verilerini karşılaştıralım. Kadınların işgücüne katılım oranı bizde yüzde 33,8 iken; OECD’ ülkelerinde aynı oran yüzde 63,6’dır. Basit bir hesaplamayla; Türkiye 2017 yılında, kadınlara OECD ülkelerindeki kadar istihdam sağlayabilseydi milli geliri 282 milyar dolar artarak 1,1 trilyon dolar seviyesinde olacaktı. Yani kişi başına gelir de 10 bin 693 dolardan 14 bin 217 dolara çıkacaktı. Kısacası kadınları, OECD ülkeleri kadar istihdamla buluşturmamanın kişi başına maliyeti 3 bin 524 dolardır” dedi.

“KADIN BAKANLIĞI KURACAĞIZ”
CHP olarak, kadın sorunları için etkili mücadele edeceklerinin altını çizen Arslan, “Kadınların talepleri için ‘Kadın Bakanlığı’ kuracağız. Yasaların cinsiyet eşitliğine uygunluğunun denetimini yapacağız, anayasanın yazımında cinsiyete duyarlı bütçelemeyi esas alacağız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü resmi tatil ilan edeceğiz. Kadınlar kendi yaşamları hakkındaki kararları kendisi verecek, hiç kimse gölge edemeyecek, aile birliğini de bozmayacak. Her yeni kadın istihdamında SGK priminin işveren payının yüzde 25’ini ödeyeceğiz. Kadınların istihdama katılımını artırmak için çalışanlarının yüzde 20’den fazlası kadın olan işletmelere, her yüzde 5’lik ilave kadın istihdamı için 1 puan kurumlar vergisi istisnası sağlayacağız. Kadın esnaf için gelir vergisinde indirimler yapacağız. Kadın kooperatiflerini destekleyecek, kuruluş maliyetlerini bütçeden karşılayacak, bürokratik kolaylıklar sunacağız. Doğum yaptıkları dönemde sigortalı olmayan kadınlara da bir yıl süre için doğum borçlanması hakkı tanıyacağız. Bireysel Emeklilik Sigortası’nda devletin katkısını kadınlar için yüzde 33’e çıkaracağız. SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alan kadınların çalışmaları halinde aylıklarının kesilmesi uygulamasına son vereceğiz. Kamu alımlarında kadın girişimciler ve genç girişimcilerin kurdukları firmalara destek amacıyla, yüzde 10 ila yüzde 30 maliyet avantajı sağlayacağız” diye konuştu.

“KADIN BAKANLIĞI’NDA, YÜZDE 70 ORANINDA KADIN İSTİHDAM EDECEĞİZ”
Kadınların çalışma hayatına katılımını kademeli olarak OECD ortalamasına çıkaracaklarının altını çizen Arslan, şunları söyledi: “Kamuda yönetim kademelerinde yüzde 33 kadın kotası uygulayacağız. Meslek edinme süreçlerinde, kadınlara yüklenen toplumsal rollerin değil, yeteneklerinin ve iş gücü ihtiyacının belirleyici olmasını sağlayacağız. Kuracağımız Kadın Bakanlığı’nda, çalışanların yüzde 70 oranında kadın istihdam edeceğiz. Eşit işe eşit ücret ilkesini için kamu denetimini sıklaştıracağız. Kadınların sendikalaşması için sendika aidatlarını 6 ay için bütçeden karşılayacağız. Emzirme iznini 2 saate çıkaracağız. Kadınlara yönelik ayrımcılık içeren tanımları İş Kanunu’ndan çıkaracağız. Siyasette; yüzde 33 cinsiyet kotasının belediye meclislerinde de uygulanacak. Mahalli düzeyde kadın komisyonları kuracak ve bu komisyonların belediye meclisi toplantılarına etkin katılımını sağlayacağız. Yerelde kadın komisyonları kurulacak, belediye meclis toplantılarına katılım sağlanacak. Kadın dostu kent uygulamasını hayata geçireceğiz. Her türlü taciz ve  şiddetin yaptırımını İş Kanunu’na ekleyeceğiz. Ev içi hizmetler ve tarım sektöründe kayıt dışılığı önleyeceğiz. Kadının görevi sanılan bakım, temizlik hizmetlerini üzerlerinden alacak, bu işleri üstlenen kadınları da sosyal güvenlik şemsiyesine alacağız. Gündüz ve evde bakım hizmetleri artık ücretsiz olacak. Kamuda ebeveyn izni 6 aya çıkacak, erkekler de bu izinden faydalanacak. İş yerlerinin emzirme odası ve kreş açma yükümlülüğünde değişikliğe gideceğiz, artık sadece kadın çalışanların değil, tüm çalışanların sayısına bakılacak ve böylece daha çok kreş açılacak. Bütün mahallelerde yeterli sayıda ücretsiz kreş açacağız. Çocuklarını özel kreşe gönderen ailelere belirli tutarda destek ödemesi yapacağız.”

KADINA ŞİDDETTE HOŞGÖRÜ VE İNDİRİM OLMAYACAK
“Kız çocuklarımız her kademede eşit eğitim alacak” diyen Arslan; “bunun için burs ve yurt hakkında pozitif ayrımcılık uygulanacak. Eğitimi yarım kalan kadınların okula dönmesinde özel hükümler gelecek. Her okulda toplumsal cinsiyet dersi zorunlu olacak, kamuda ve özelde toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerini destek verilecek. Kadına yönelik şiddeti Türk Ceza Kanunu’nda ağır suçlar kapsamına alacağız. Kadın cinayetleri ve cinsel dokunulmazlığa yönelik suçlarda cezaları ağırlaştıracağız. Haksız tahrik ve iyi hal indirimlerini kaldıracağız. Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda, kadının ve çocuğun beyanının esas alınmasını sağlayacağız. Sığınma evlerini ve güvenlik önlemlerini baştan ele alacağız ve yeniden düzenleyeceğiz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER