Kadir Gecesi ne zaman? 2019 Kadir Gecesi hangi tarihte, Ramazan’ın kaçıncı gününe denk geliyor? Kadir Gecesi'nde neler yapılır?

Mübarek Ramazan ayında olduğumuz şu günlerde vatandaşlar büyük bir merakla Kadir Gecesi'nin tarihini araştırıyor. Kadir Gecesi ne zaman, hangi tarihte soruları bu nedenle şu sıralar en çok araştırılan soruların başında yer alıyor. Peki, Kadir Gecesi Ramazan'ın kaçıncı günü? İşte cevabı...

Kadir Gecesi ne zaman? 2019 Kadir Gecesi hangi tarihte, Ramazan’ın kaçıncı gününe denk geliyor? Kadir Gecesi'nde neler yapılır?

Ramazan ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde Kadir Gecesi'nin ne zaman olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Vatandaşlar Kadir Gecesi ne zaman sorusuna yanıt arıyor. İşte vatandaşların merakla araştırdığı o sorunun cevabı...

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Rahmet ve bereketle dolu Ramazan ayı 6 Mayıs'ta başladı. İslam alemi, Ramazan ayının içerisinde yer alan Kadir gecesini bekliyor. Kadir Gecesi, Yüce Allah'ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur'an'ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir. Bu yıl Kadir gecesi, 31 Mayıs 2019 Cuma gününe denk gelmektedir.

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Kadir gecesi, Yüce Allah'ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur'an'ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir.

Kadir gecesi; Yüce Mevlanın hakkında müstakil bir sure indirdiği ve bu surede, "Doğrusu biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail O gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir." buyurduğu müstesna bir gecedir.

KADİR GECESİ İBADETLERİ NELER?

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir" demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER