KAGİDER, Denizlili girişimcilerle buluştu

Girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu olan Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği (KAGİDER), ‘İş Dünyasında İletişim Ağı’ projesi kapsamında Merkezefendi Kültür Merkezi’nde Denizlili kadın girişimcilerle buluştu.

Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği (KAGİDER) tarafından Merkezefendi Kültür Merkezi’nde ‘Denizli Buluşması’ etkinliği yapıldı. Etkinliğe; KAGİDER Başkanı Emine Erdem’in yanı sıra; Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Oktay Mersin, Denizli Ticaret Odası Başkanvekili Melek Sözkesen ile davetliler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan KAGİDER Başkanı Emine Erdem; dernek hakkında bilgiler paylaştı. Başkan Erdem; “Türkiye Kadın Girişimciler Derneği olarak yürüttüğümüz ‘İş Dünyasında İletişim Ağı’ Projemiz kapsamında bugün Denizli’de sizlerle bir aradayız. Kadın girişimciliğinin yaygınlaşması açısından bugün geldiğimiz nokta çok önemli ama yeterli değil. Türkiye’de kadın girişimciliği erkek girişimciliğine neredeyse paralel oranda etkili. Erkeklerde yüzde 45’i, kadınlarınsa yüzde 40’nın girişimciliğe olumlu baktığını gösteriyor. Kadınlar bu potansiyeli hayata geçiremiyorlar. Türkiye’nin ekonomik performansını güçlendirecek ve sürdürülebilecek olan kılan temel faktörse ortak bir girişimcilik potansiyelini yaratabilmek ve bu potansiyele kadın girişimcilere entegre etmek ve bu sürece kadınları da dahil edebilmek. Kadınlar ekonomiye ülkemize erkeklerle eşit olarak katılırsa; Türkiye’nin zenginliği yüzde 30 artacak. Dünyada girişimciliğin sadece 3’te 1’i kadın girişimciler tarafından yürütülmekte. Kadın girişimciliği aslında kadın istihdamı da yaratıyor. İstihdama büyük katkıları oluyor. Özellikle inovasyonu teşvik ediyor. Bizler; özel sektör, kamu ve yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları bizim iş birliğini sağlamamız lazım. İş birliğini güçlendirdiğimiz takdirde kadın girişimciler için eşitsizlikleri azaltan bir çarpan etkisi bir değer yaratacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

“TÜRKONFED’DE 45 KADIN DERNEĞİ BULUNMAKTA”

Federasyon olarak Denizli, Aydın ve Muğla’yı temsil ettiklerini ifade eden GESİFED Başkanı ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Oktay Mersin; “GESİFED’in bin 600 üyesi, 13 derneği var. 3 tanesi kadın derneği. Kadın derneklerimiz birçok aktiviteler yapıyorlar. Kadın derneklerimiz birçok projeler yürütüyorlar. Federasyonumuzun çatı kuruluşu olan 30 federasyon ve 284 dernek üzerinden 50 bini aşkın şirketi çatısı altında bulunduran TÜRKONFED’in başkan yardımcılığı yapmaktayım. TÜRKONFED’e üye derneklerin arasında 45 kadın derneği bulunmaktadır. Komisyon sanayide ve hizmet sektöründe hem girişimci hem de çalışan olarak kadın sayısının artması, ekonomide kadının yerinin güçlenmesi bu alanda yasal mevzuat ve uygulamaların takibi iyi örneklerden desteklenmesi için çalışmaktadır. TÜRKONFED 2020 yılında ilk cinsiyet eşitliği gündem raporunu yayımlamıştır. Raporun konusunda kadınların iş dünyasındaki görünmez engeli cam tavan olarak belirlenmiştir. TÜRKONFED ikinci cinsiyet eşitliği gündem raporunda kadın kooperatifleri temasıyla yayımlamıştır” dedi.

“EĞİTİMDE İLK SIRALARDA HEP KIZLARIMIZ VAR”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ise şunları kaydetti: “Konuşmama Denizli’de güzel bir örnek olan Erbakır Fen Lisesi ile başlamak istiyorum. Bu lise sadece Denizli’de değil Türkiye çapında tercih edilen bir okuldur. Çünkü her sene Türkiye’de en iyi üniversitelere öğrenci veren ilk on lise arasında yer alır. Girmesi de zor olan bu fen lisemize geçen sene giren ilk 10 öğrenciden 7’si kız. Geçen sene mezun ettiğimiz öğrencilerimizin ilk 10dakilerden 6’sı kız, 4’ü erkektir. Yıllarıdır başarı ortalamalarında bu cinsiyet dağılımı benzer şekilde devam ediyor. Kızlarımız çoğunlukla tıp fakültesi olmak üzere başarılı üniversitelere bayrak açıyorlar. Buralardan da başarılı şekilde mezun oluyorlar. Bu durum Türkiye geneli için de geçerli. Eğitimde ilk sıralarda hep kızlarımız var. Bu bir şey anlatıyor diye düşünüyorum. Ancak konu istihdama gelince bu başarılı kızlarımızı ne yazık ki kaybediyoruz. Gerek gelişmişlik gerekse yoksulluğun giderilmesi konusunda kadın istihdamının erkek istihdamına göre pozitif bir etki yarattığı rakamlarla sabit.”

“BEN İLÇEMDE ÇOCUĞA VE KADINA POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUM”

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik; “Çok fazla erkek egemen toplumunda yaşıyoruz. Tabii ki cinsiyet eşitsizliği çok fazla olduğu için bu şekilde kadına pozitif ayrımcılık yapmak gerekiyor. Ben ilçemde çocuğa ve kadına pozitif ayrımcılık yapıyorum. Yapmam gerektiğine inanıyorum. Kadın hakkını, erkekler savunmamalı. Kadının hakkı olmalı ve kadın hakkını sadece bizler savunmalıyız. Yoksa ben isterdim ki burada ‘kadın hakkı’ diye bir şey söylemeyelim. Siyasette kadın yok hükmünde. 91 defa yerel seçimler yapılmış, 150 bin erkek belediye başkanı seçilmiş, kadın belediye başkanı ise 350’dir. Demek ki siyasette o kadar erkek egemenliği var ki yok hükmündeyiz. Bizler Türkiye’de söz sahibi olmak istiyorsak, yüzde 50’sini oluşturduğumuz toplumda temsil makamlarında olmak istiyorsak, güçlü kadınlara karşı pozitif ayrımcılık yapmamız gerekiyor. O nedenle ben Bozkurt’ta şunu yapıyorum bunu yapıyorum demek istemiyorum. Ben bozkurtta kadın dostuyum, çocuk dostuyum”  dedi.

“KADIN İSTİHDAMI ZATEN BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZDİ”

Göreve geldikleri tarihten itibaren; kadınlar ve çocuklar konusunda birçok projeler yaptıklarını ifade eden Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Özellikle kreş ve istihdam konusu bizim için çok önemliydi. Kadın istihdamı zaten birinci önceliğimizdi. Merkezefendi Belediyesi’nde göreve tarihten geldiğimiz günden itibaren kadın istihdam sayımızı arttırdık. Girişimci kadınların yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bir pandemi dönemi yaşadık. Pandemi dönemiyle birlikte üzülerek söylüyorum; ilk işten çıkarmalar kadınlara uygulandı. Bu anlamda kadınlara yardımcı olduk. Bir Kariyer Merkezi kurarak, burada kadınların elini tuttuk. Bazı işveren tanıdıklarımız ve derneklerimizle paydaş olarak kadınlarımızı buralarda istihdam sağlamaya çalıştık. Biz, kadın olmadan emeğin, aydınlanmanın ve eğitimin olmadığını görüyoruz. Ailenin temel çekirdek bireyi çocuğu yetiştiren kadındır. Bizlere düşen sorumluluk çok fazla” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER