KALAYLI BAKIR TENCEREDEDE KAVURMANIN LEZZETİ BAŞKADIR

KALAYLI BAKIR TENCEREDEDE KAVURMANIN LEZZETİ BAŞKADIR

Mutfaklarda bakırın yerini çelik, alüminyum, teflon vegranit gibi malzemelerden yapılan eşyaların alması kalaycılık mesleğine olanilgiyi her geçen gün azaltırken, kurban bayramlarında kavurmanın bakırtencerelerde yapılma isteği bu mesleği biraz da olsa canlı tutuyor.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, mutfaklarda bakırınyerini çelik, alüminyum, teflon ve granit gibi malzemelerden yapılan eveşyalarının her geçen gün daha fazla kullanılması, yaklaşık milattan önce 3binli yıllara dayanan kalaya, bakıra olan ilgiyi iyice azalttı. AncakDenizli’de kalaycılık, bakırcılık mesleğiyle uğraşanlar ustalar, yaz aylarındasalça yapımı, düğün, mevlit ve özellikle kurban bayramlarında kavurmanın bakırkaplarda yapılma isteği, kullanılan kazanların kalaya ihtiyaç duyması az sayıdakalan bu işi yapan ustaların yüzünü güldürüyor. Eski tatları özleyenler, yoğurtyapmak isteyenler ve kurban kavurmasını bakır kaplarda yapmayı isteyenlerinsayesinde, kalay ustaları bugünlerde fazladan mesai yapıyor.

Kalaydan yapılan kaplardaki yoğurdun tadı için tabakkalaylatmaya geldiğini belirten 52 yaşındaki Ali Demiray, “Yoğurdu çok güzelolur içerisinde annemiz yoğurt çalardı zamanında çocukluğumuzda zamanında.Lezzeti bir başka olur yani diğer normal plastik kapların içerisinde çalınanyoğurda hiç benzemez. Tavsiye ederim bunu da. Mesela ben geçen hafta çaldırdımbu yoğurttan şeyin içerisinde mesela bilmeyenler şaşırdı bu yoğurdun lezzetinereden geliyor gibisinden, hiç yemedik bu şekilde gibisinden dedim bu bakırkap bunun içerisinde de çalınan yoğurtlar, çok lezzetli olur. Herkes de ilgiduydu bundan gerçekten de çok lezzetli olur bununla yapılan ne bileyimiçerisinde keşkek yapardı annemiz, aşure yapardı çocukluğumuzda çok başkaolurdu yani. Tabi ki şimdi artık bunlar bitti, devir değişti ama tabi ki bunuzamanında bilenler hala daha devam ettiriyor” dedi.

“3-5 USTA KALDIK”

Koskoca çarşıda sadece elle sayılır ustanın kaldığını, bumesleğin bitmeye doğru gittiğini belirten 63 yaşındaki kalay ustası Ali Akın,“Eskiden buralarda kulaklarını tıkıyordu insanlar girdiği zaman. her dükkanda3- 5 tane kişi oluyordu. Bu arastanın içinde şimdi yok bir tane işte. Eskideniyiydi güzeldi eskiden. O zaman maden yoktu alüminyum falan yoktu, yeni şeyleryoktu. Vardı da hani buralarda yoktu belki. Buralara düştü ondan sonra bu iştebitti yani. Şimdi işte gördüğünüz gibi birer ikişer tane şeyle vakitgeçiriyoruz burada. Öyle bir şeyli iş yok yani devamlı” diye konuştu.

“ESKİDEN BU ÇARŞIDAN HERKES KULAKLARINI TIKAYARAK GEÇERDİ”

Eskiden bu çarşıdan kalabalıktan geçilmediğini, şimdi isekimsenin pek uğramadığını belirten 65 yaşındaki bakır ustası Ali İhsan Orhanise, “63 senesinde geldik, 78’e kadar çıraklık yaptık. Askerden geldik başladıkbakırcılığa 85’e kadar bakırcılık yaptık. 85’e kadar çok güzel işlerimiz vardı,çok güzel bakır satılıyordu. 85’te cam sanayi fabrikası kuruldu, bizim bakırdüştü gitti. Herkes alüminyum alıyor, paslanmaz alıyor, çelik alıyor derkenbizim de yaş geçti işte buralarda böyle vakit geçiriyoruz. Meslek çok güzel birmeslek idi eskiden yani bir dükkanda 10 çırak- 15 çırak vardık takırtıdanburalardan millet kulağını tıkayarak geçiyordu şimdi artık herkes kendi başınaçalışıyor bizim yaş olmuş 65 bundan sonra bitiyor yani yavaş yavaş biz degittik mi bakırcılığın nesli kalmıyor artık. 80 tane usta vardı belki 110 -120tane çırak vardı bunların hepsi bitti artık şimdi 2 kişi kaldık, 2 kişi bakırcıvar, dört kişi kalaycı var, bu kalaycı bakırcı bitti miydi her şey bitiyorartık” diye belirtti.

“BAYRAM ÖNÜ OLMASI NEDENİYLE BİRAZ GÜZEL İŞLER”

Herkes alüminyum, paslanmaz, çelik malzeme kullanmayabaşladığını ama eski tadını bu eşyalarda bulunmadığını ifade eden bakır ustasıOrhan, “Şu anda bayram önü iyi güzeldir. Şu bir ay için güzel çünkü neden güzelsalça zamanı, ekşi zamanı efendim aşçılar yemek yapıyor bunlar bu bir iki ayişimiz güzel olur ondan sonra yatarız artık. İş biter yani iş olmaz yani. Tabişimdi bayramlarda kavurma için bakır deriz biz ona bakırda kavrulan pişen yemektadından yenmez. Alüminyum da pişir, paslanmaz da pişir bir tadına bak hangisidaha tatlı hangisi daha güzel. Bakır daha güzeldir yani. Eski nesillerimiz,eski nenelerimiz devamlı bakırda yerdi, bakır getirirdi bakır kalaylattırırdıama şimdiki nesil bulaşık makinesi var ya tabi bakır bulaşık makinesinde yıkanmadığıiçin hani paslanmaz, melamin hemen yemeği yiyecek makineye atacak keyfinebakacak ama eski insanlarımız öyle değildi eski insanlarımız küllen yıkardıbulaşığı. Şimdi artık bulaşık ilaçları çıktı bulaşık ilaçları yemeğin yağınıçıkarmıyor bile. Yani şimdi kavurma leğenleri var en çok bayramda kalaya gelenkavurma leğenleri. Çanak çömlek bunlar bitti artık da kavurma leğeni geliyor ençok yani. İhtiyarladığın zaman zor geliyor, gençlikte hiç geliyordu. Gençlikbitti ihtiyarlık başladı zor gelmeye başladı yani bu yani. Gençlikte her şeykolay oluyor ama yaş geçtiğinde her şey zor geliyor' dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER