KALBİ DURAN ZEYNEP BEBEK SAĞLIĞINA KAVUŞTU

KALBİ DURAN ZEYNEP BEBEK SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesine Manisa’dan ağır komada, bilinci kapalı ve idrar yapmamaya bağlı tüm vücudu şişmiş durumda gelen, iki kez de kalbi duran Zeynep bebek sağlığına kavuşarak evine döndü.


Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesine Manisa’dan yaklaşık 1 ay önce, idrar yapamama, bilinç kapalılığı ve sürekli havale geçirme nedeniyle Çocuk Nefroloji Kliniğine sevk edilen Zeynep Ada Memiş yoğun bakım ünitesine alındı. 
Küçük Zeynep’in yapılan değerlendirmesi sonucunda hemolitik üremik sendrom hastalığına bağlı böbreklerinin bozulduğu, aynı zamanda bu hastalıkta çok nadir görülen ve son derece ağır seyreden beyin tutulumunun gerçekleştiği belirlendi. Prof. Dr. Selçuk Yüksel ve Yrd. Doç. Dr. İlknur Girişgen başkanlığındaki Çocuk Nefroloji ekibi ve Yoğun Bakım Ünitesi çalışanlarının girişimleri ve etkin tedavileri ile ağır komada gelen küçük Zeynep babasının kucağında gülerek taburcu oldu. 
Konu ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Selçuk Yüksel ve Yrd. Doç. Dr. İlknur Girişgen ‘Hemolitik Üremik Sendrom’ hastalığının mikrop bulaşmış ve iyi temizlenmemiş gıdalardan bulaştığını, önce zehirli ishal ardından şiddetli bir böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, koma, idrar çıkaramama ve sonunda hayatın kaybedilmesine kadar giden risklerinin olduğunu kaydetti. 
Prof. Dr. Selçuk Yüksel, "Küçük Zeynep Manisa ilinden yoğun bakım ünitemize ilk geldiğinde ağır komada, bilinci kapalı ve idrar yapmamaya bağlı tüm vücudu şişmiş durumdaydı. Çok kez havale geçirmişti ve kendi solunumu olmadığı için solunum cihazına bağlamak zorunda kaldık. Başlangıçta birkaç kez de kalbi duran ve yeniden çalıştırılan hastamız tam 2 hafta hiç idrar yapmadı. Etkin tedaviler ile hastamızın önce böbreğinin yeniden çalışması sağlandı, daha sonra bilinci yerine geldi ve solunum cihazından çıkarıldı. Yaklaşık 10 gün kadar serviste izlendikten sonra da tam iyileşme sağlanarak evine gönderildi. Bu hastalık çocukluk çağının en tehlikeli hastalıklarından biri, hastaların büyük bir kısmı ölüm ve kalıcı böbrek yetmezliği ile karşı karşıya gelebiliyor ancak küçük Zeynep uygun ve zamanında yapılan tedavisi ile hasarsız iyileşti" dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Beyza nur menceoğlu
Beyza nur menceoğlu - 4 yıl Önce

Ağla korusun

SIRADAKİ HABER