KALE, BİBER FESTİVALİNE HAZIR

Bu yıl 24’üncüsü yapılacak olan Kaledavaz Biber Festivali ve Halk Konseri için hazırlıkların tamamlandığını dile getiren Kale Kaymakamı Murat Güneş ve Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç,  tüm vatandaşları festivale davet etti.

Biber diyarı Denizli’nin Kale İlçesi’nde, geleneksel olarak yapılan Kaledavaz Biber Festivali ve Halk Konseri için hazırlıklar tamamlandı. Kale Kaymakamı Murat Güneş ve Belediye Başkanı Sağınç, 11 Ağustos’ta yapılacak olan festival öncesinde Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda basınla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Kale Belediye Başkanı Sağınç, “Festival kapsamında tabi adından da anlaşılacağı üzere biberimiz bizim ana temamız. Burada en güzel Kale Biberini yetiştiren çiftçimizi seçiyoruz. 20’ye kadar derecelendiriyoruz. Yarışmaya katılan üreticilerimizi ve ödüllendirip sertifika veriyoruz.” dedi.

“FARKLI ETKİNLİKLER YAPILACAK”

24. Geleneksel Kaledavaz Biber Festivali’nde biberin yanında farklı etkinliklerin de yer aldığını belirten Sağınç, “Biber yarışmasının yanında en önemlisi ve en önemsediğimiz yöresel yemek, tatlı ve pasta yarışmamız da bu sene festival etkinliğimiz kapsamında yer alacak. Biberin Kale’de ayrı bir yeri var neredeyse kahvaltıda bile tüketiyoruz. Meşhur biber dolması, patlıcan ve domates dolması, bunun yanında Kale'ye özgü gene tatlı çeşitleri, Kaledavaz baklavası da pidesi de meşhurdur. İlçemize özgü Damat Surası adında yemeğimiz var. Bağırsak dolması ya da mumbar dolması olarak adlandırılan bir yemek çeşidimiz var. Bütün bu yemek ve tatlılardan oluşan yemek yarışmamız yapılacak. Bu yarışmamızda Türkiye çapında isim yapmış hatta uluslararası düzeyde isim yapmış jüri üyelerimiz Kale'ye gelecek. Etkinliğimizde Denizli Butik Pastacılar ve Girişimci Kadınlar Derneği ile iş birliği yaparak bu yemek ve tatlı yarışmasını düzenliyoruz” diye konuştu. 

“ALİ KINIK VE ECE SEÇKİN SAHNE ALACAK”

Sağınç, "Denizli'den gelecek olan usta aşçıların karpuza şekil vermesi vatandaşımızın beğenisine sunulacak. İnceğiz Arap Apıştı Kanyonu'nun tanıtımı için 25 resimden oluşan bir resim sergimiz olacak. Cumartesi günü akşamı halk konserimiz olacak, konserler kapsamında Ali Kınık ve Ece Seçkin vatandaşlarımızla birlikte olacak” şeklinde ifade etti.

“KALE BİBERİNİN TANITILMAYA İHTİYACI VAR”

  Kale Kaymakamı Murat Güneş, şunları söyledi: "Kale biberi ve tatarımız gerek lezzetiyle gerek kendine özgü aromasıyla gerçekten ün salmış bir değerimiz. Kale Belediyesi'nin 2010 yılında Türk Standartları Enstitüsü'ne başvurması ile birlikte Coğrafi İşaret Patenti de alınmıştır. Kaleli çiftçilerimizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Kale biberinin tanıtılmaya ihtiyacı var. Bu amaçla her yıl düzenlenen festival önemlidir.” Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç ve Kaymakam Murat Güneş, tüm vatandaşları festivale davet etti.

İBRAHİM ALAYONT-SERDAR KİRİŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211