KALE BİBERCİSİ, DOMATES BİBERİ ÜRETTİ

Türkiye'nin coğrafi işaret belgesine sahip biberinden biri olan Kale’de Kale biberinin yanında Bulgaristan'dan getirtilen tohumla domates biberi yetiştirildi. İlçede pazara çıkartılan domates biber, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

KALE BİBERCİSİ, DOMATES BİBERİ ÜRETTİ

Denizli’nin Kale İlçesi’nde Türkiye'nin coğrafi işaret belgesine sahip biberinden biri olan Kale biberinin yanında Bulgaristan'dan getirtilen tohumla domates biberi yetiştirildi. İlçede kurulan pazara sabahın erken saatlerinde çevre illerden gelen biber alıcıları, Kale biberi satın alınırken, biber üretici Cengiz Eskicioğlu'nun pazara çıkardığı domates şeklindeki biberler vatandaşın ilgi odağı oldu.

Yıllardır Demirciler Mahallesi'nde Kale biberi yetiştirdiğini belirten Biber yetiştiricisi Cengiz Eskicioğlu, bu yıl Bulgaristan'daki bir akrabası tarafından temin ettiği biber tohumundan biber yetiştirdiğini ifade etti. Gayet güzel verim aldığını dile getiren Eskicioğlu, “Bugün Kale pazarına çıkardık. Vatandaş bakıyor, biber değişik, deneme için alıyorlar. Saman sarısı ve hafif yeşilimsi renge, az tatlımsı bir acılığa sahip olan Türkiye'nin patentli üçüncü biberi Kale biberinin yanında ürettiğimiz Bulgaristan biberin tadı da mükemmel. Tadı hafif acı, yeşil ve kırmızı olarak tüketiliyor. Bölgemiz bu biberi de yetiştirmeye elverişli” dedi. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER