KALE'DE SIĞLA ORMANLARININ GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Kale Belediyesi, eski çağlardan beri şifa kaynağı olarak kullanılan sığla ormanlarının korunup, geliştirilmesi ve vatandaşlar için gelir kaynağı olması amacıyla çalışma başlatacak.

KALE'DE SIĞLA ORMANLARININ GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Kale Belediyesi tarafından eski çağlardan beri şifa kaynağı olarak kullanılan sığla ormanları ile ilgili çalışma başlatacak. Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, sığla ormanlarının korunup, geliştirilmesi amacıyla Demirciler Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Demirciler Mahalle Muhtarı İsmail Mazak ile sığla ağaçlarının bulunduğu bölgede incelemeler yapan Sağınç, bölgede çok yoğun bir şekilde sığla ağacının olduğunu belirtti.

Halk arasında ‘günlük ağacı’ olarak bilinen sığlanın çok şifalı bir bitki türü olduğunu dile getiren Başkan Sağınç, şunları söyledi: “Reçinesi hem kozmetikte hem ilaç sanayisinde kullanılıyor. Antiseptik özelliği olan bir ürün; sığla yağı. Burada bu ağaçlardan olduğunu duyunca biz de heyecanlandık. Biz de bir nevi keşfe çıktık. İlçemizin Demirciler Mahallesi’nde de bu değerin olduğunu bilmek, bu keşfi yapmak; bizleri heyecanlandırıyor.

Bildiğiniz gibi çok şifalı, her yönü ile şifalı ve değerli bir bitki. Reçinesinden yağ elde edilip ihraç edilen, çok rağbet gören bir ürün olduğunu biliyoruz. Bu sığla ormanlarının korunup geliştirilmesi ve vatandaşlar için gelir kaynağı olması amacıyla çalışma yapacağız.”

Bu ağaçların kabuklarından eski çağlarda tütsü yakıldığını belirten Başkan Sağınç, “Hoş kokusu ile ortamı ferahlattığından; özellikle cenaze merasimlerinde ve dini ayinlerde güzel koku veren bitki olarak kullanılmış” diye konuştu. Kale’deki bir mahallenin ismini; günlük ağaçlarından aldığını belirten Demirciler Mahallesi Muhtarı İsmail Mazak, Günlük Mahallesi olarak olduğunu ifade ederek, “Bu derenin ismi de Günlüklü Dere olarak geçiyor. Burada daha büyük günlük ağaçları da var” dedi. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER