KALEDAVAZ VAKFI’NDAN BİN 500 KİŞİLİK AŞURE HAYRI

Kaledavaz Kalkınma ve Dayanışma Vakfı’nın organizatörlüğünde Kale Yeni Pazaryeri’nde ‘Aşure Etkinliği’ düzenlendi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte; bin 500 kişilik aşure dağıtıldı.

Denizli’nin Kale İlçesi’nde Kaledavaz Kalkınma ve Dayanışma Vakfı’nın organize ettiği ‘Aşure Etkinliği’ büyük ilgi gördü. Bin 500 kişilik aşure dağıtımının yapıldığı etkinlik, ilçede bulunan Yeni Pazaryeri’nde gerçekleşti. İlçeden ve mahallelerden yoğun katılımla gerçekleştirilen aşure hayrına; Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Kaledavaz Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhib Temiz, vakfın diğer üyeleri ve vatandaşlar katıldı. İl Başkanı Cafer Birtürk, Başkanvekili Mehmet Salih Sağınç ve Vakıf Başkan Yardımcısı Muhip Temiz, ellerine aldıkları kepçeyle vatandaşlara aşure servisi yaptı, ortaya renkli görüntüler çıktı.

“GELENEKSEL HALE GETİRMEK İSTİYORUZ“

Vakıf olarak kuruluş amaçlarının Kale İlçesi’nde sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek birlikteliği ayakta tutmak olduğunu vurgulayan Kaledavaz Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhip Temiz, şunları aktardı: “Vakıf olarak öğrencilerimize burs veriyoruz, yardıma muhtaç hemşehrilerimize de kucak açıyoruz. Bizim vakıf olarak ilk yola çıkma amacımız ise Kaledavaz’daki vatandaşlarımızın ve üreticilerimizin ürünlerine katma değer sağlamaktı. Bununla ilgili olarak da çeşitli çalışmalar yaptık. Kale halkının faydası için çalışmalarımız sürüyor. Birlik beraberliğimizi temsil eden ve değerlerimize sahip çıkmamıza yardımcı olan bu aşure etkinliğinde hemşehrilerimizle bire araya geldik. İlk defa aşure dağıtım etkinliği düzenliyoruz ve bunu geleneksel hale getirmek istiyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde daha farklı ve faydalı birçok etkinlikte buluşacağız. Gençlerimizi bir araya getirecek ve kaynaşmasına katkıda bulunacak çeşitli etkinlikler de planlıyoruz. Bu önemli etkinlikte ise emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

“DEĞERLERİMİZ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK”

Muharrem Ayı’nın Türk-İslam alemi için önemli bir ay olduğunu kaydeden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, “Aşure Günü etkinliklerini birlik ve beraberlik duygularımızın gelişmesi açısından çok önemli buluyorum. İnsanlar bu önemli günlerde beraber oluyor, aynı kapta pişen aşureyi paylaşıyor, yan yana oturup günün sohbetini yapıyor. Bu etkinlikler bu açılardan çok önemli. Denizli’ye baktığınızda, bilhassa yazın her mahalle ve köşeye baktığınız zaman bir hayır yemeği görürsünüz. Bu, Türk halkı olarak çok güzel bir özelliğimiz. Bu değerlerimizi kaybetmemeliyiz. Aşure gününü düzenleyen vakıf başkanı ve üyelerine teşekkür ediyor, Allah kabul etsin diyorum.

“AŞURE; BİRLİK, BERABERLİK VE PAYLAŞMANIN SEMBOLÜDÜR”

Aşurenin, Türk kültüründe birlik, beraberlik ve paylaşmanın sembolü olduğuna dikkat çeken Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, “Kaledavaz Vakfı’nın katkı ve çabalarıyla güzel bir etkinlik düzenlendi. Bugün Kalemiz’in de pazarı olduğundan dolayı çok güzel bir katılım ve paylaşım oldu. İnşallah bu etkinliklerimiz yıllar boyu sürer ve gelecek nesillerimize aktarılır” şeklinde konuştu.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER