Kaleiçi Çarşısı korona virüse yenildi

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüs, ekonomide de etkili oldu. Denizli’nin Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda korona nedeniyle satışlarda, yaklaşık yüzde 70 oranında düşüş yaşandı.

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan korona virüs, ülke ekonomilerinde de etkili oldu. Denizli’nin Merkezefendi İlçesi’nde bulunan ve 777 yıllık geçmişe sahip olan Tarihi Kaleiçi Çarşısı, korona virüs nedeniyle en sessiz günlerini yaşıyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Kaleiçi Güzelleştirme ve Kültür Derneği Başkanı Soner Yıldız; “Yaklaşık 35 yıldır bu çarşıda esnaflık yapıyorum. Bu çarşıda 650 yakın işyeri var. Buradaki esnafın önemli bir bölümü düğünlerle ilgili malzemeler satıyor. Tam sezonundayken korona virüsle bir süreliğine kapalı kaldık. Normalleşme süreciyle birlikte açtık. Çok az bir hareketlenme var. Tam bir yıl öncesine dönersek buralar müşterilerle doluydu. Vaktimiz hiç olmazdı. Ancak bu yıl buruğuz. İnsanlar belirsizlik içinde. Düğünlerini erteleyenler var. Bu da bizleri çok etkiledi. Bir yandan genelgeleri bekliyoruz. Aynı şekilde vatandaş da bekliyor” dedi.

ÇARŞIDA İNDİRİM VAR

 Fiyatlarda indirime gittiklerini belirten Başkan Yıldız; “Bu süreçte ‘ne yapabiliriz?’ diye düşündük. Müşteri kapımızı az çalsa da bizler müşterilerimizi düşünerek indirimlere, kampanyalara gittik. Gelinliklerde bin 500 liraya varan indirim söz konusu” ifadelerini kullandı.

SATIŞLAR YÜZDE 70 DURDU

Normal günlerinde ekonomik anlamda büyük bir canlılığın yaşandığı Kaleiçi Çarşısı’nda şimdilerde işlerin yüzde 70 durduğunu belirten Kaleiçi esnafı, düğün sezonun 1 Temmuz itibariyle açılacağını hatırlattı. Vatandaşın ve esnafın kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesini isteyen esnaflar, düğünlere yönelik satış yaptıklarını dile getirdi. İşlerinin durduğunu ifade eden esnaflar, tüketicilerin de ihtiyacını ertelediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER