KALP AMELİYATI İÇİN YARDIM BEKLİYOR

6 aylıkken prematüre olarak kalbinde dört delikle dünyaya gelen 20 yaşındaki Aylin Kütükçü, o günden bugüne kalp rahatsızlığıyla savaşıyor. Doktorların tekrar yapay kalp takılması gerektiğini söylediği ve İstanbul’da bir hastaneye sevk ettikleri Aylin, “Ameliyat olmak ve sağlığıma kavuşmak istiyorum” dedi.

Kalbinde dört delikle 6 aylıkken prematüre olarak dünyaya gelen 20 yaşındaki Aylin Kütükçü bugüne kadar birçok kez kalp krizi geçirdi. 8 defa anjiyo, 2 kez de bypass ameliyatı olan ve kalp kapakçığı değişerek kalbine stent takılan Aylin’de geçirdiği ameliyatlar sonucu kalp yetmezliği gelişti. Kütükçü’ye hayırsever vatandaşlar tarafından toplanan yardımlarla yapay kalp nakli yapıldı. Yapay kalbin vücuda uyum sağlamaması üzerine Kütükçü’nün yapay kalbi yeniden değişti. Kütükçü doktorların ‘Kesinlikle doğum yapamaz, kaybederiz’ demelerine rağmen bir kız çocuğu dünyaya getirdi ve kızına ‘Melek’ ismini verdi. Son olarak Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nden İstanbul’daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen genç annenin hayatına devam edebilmesi için yeniden ameliyat olması gerekiyor. Ameliyat için maddi imkanı bulunmayan ailenin yapay kalp ameliyatı için 6 bin liraya ihtiyacı var.

“BEN ÖKSÜZ BÜYÜDÜM, TORUNUM ÖKSÜZ BÜYÜMESİN”
Kızının doğuştan kalp rahatsızlığının olduğunu ve 6 aylıkken prematüre doğduğunu söyleyen Anne Sebahat Altınok şöyle konuştu: “ Aylin dünyaya geldiğinde 650 gramdı. Doktorlar o zamandan beri yaşamaz dediler. Allah’a şükür şu an 20 yaşında. Şimdiye dek birçok ameliyata girdi. Bir bebeği var. Doktorlar doğum için yasak dediler ama kızım her şeye rağmen doğum yaptı. Şimdi bir ameliyatımız daha var. Doktorlar, bu artık son ameliyat ve bu ameliyat yapılırsa kurtulacak dediler. Daha  önce kızıma yapay kalp takıldı. O yapay kalp vücuda uyum sağlamamış ve değişmesi gerekiyormuş. Maddi imkansızlıklardan dolayı ameliyatını yaptıramıyoruz. Şu anda bize bunlar için 5-6 bin lira kadar para gerekiyor. Daha önce ameliyat oldu ve durumu iyiye gitmişti. 4 yılda bir kalbinin değişmesi gerekiyor. O zamandan bu yana 4 yıl geçti. Hiçbir yerden gelirimiz de yok. Şu anda tek isteğim kızımın kurtulması. Torunum öksüz kalmasın. Ben öksüz büyüdüm. O öksüz büyümesin.

“İYİ OLUP KIZIMLA İLGİLENMEK İSTİYORUM”
Ameliyat olup kurtulmak ve çocuğuyla ilgilenmek istediğini belirten Aylin Kütükçü ise şunları söyledi: “Çoğu zaman rahatsızlığımdan dolayı çocuğumla ilgilenemiyorum. 8 kere anjiyo oldum, 2 kere by - pass oldum, yapay kalp takıldı. Biraz iyi oldum ama yeterli değil. Doktorlar tekrar yapay kalp takılması gerektiğini söylediler. Yürüyüş yapamıyorum. İki merdiven çıksam hemen yoruluyorum. Bebeğimde de kalp rahatsızlığı var. Kalbinde 3 tane delik var dediler. Hayırseverlerden yardım bekliyorum.”

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER