Kamara’nın koruma altına alınması ilçeyi memnun etti

Denizli'nin Buldan İlçesi’ndeki Kamara Traverten Sırtı Doğal Sit Alanı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi, vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Kamara’nın koruma altına alınması ilçeyi memnun etti

Denizli’nin Buldan İlçesi’ne bağlı Yenicekent Mahallesi'nin Narlıdere Mevkisi’ndeki Kamara Kaplıcaları’nın olduğu bölgede zengin mineral içerikli termal suyun oluşturduğu, yaklaşık 100 metre uzunluğa sahip bin 200 metrekare alandaki traverten, suyunun zamanla kesilmesi üzerine hava şartlarının da etkisiyle deforme olmaya başladı. Büyük Menderes Nehri kenarındaki termal suyun oluşturduğu ve 2003 yılında doğal sit alanı ilan edilen doğal yapının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de bugün yayımlanan kararla kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi, çevredeki işletmeciler ve vatandaşları sevindirdi.

“ŞU ANDA ATIL VAZİYETTE”

Cumhurbaşkanlığı kararı ile koruma altına alınan alanının bir su traverteni olduğunu belirten Traverten sırtının yanında kaplıca tesisi işleten Mustafa Başalı, “Türkiye'de şu anda tek numune gözüken kayalardan birisi olduğundan dolayı koruma altına alınmıştır. Daha önce 1996 yıllarına kadar su akıyordu, fakat daha sonra yeraltı sularının basınçlarının düşmesinden dolayı sular çekilmiştir. Bundan dolayı da şu an su çıkışı yoktur. Şu anda atıl vaziyette durmaktadır. Zaman zaman hava şartlarından dolayı da traverten dağılmak üzeredir” diye konuştu. Bu alanı korunma kararının önemli ve sevindirici olduğuna değinen Başalı, bölgeyi ellerinden geldiğince korumaya çalıştıklarını ancak hava şartlarından dolayı deforme olduğunu anlattı.

“KARAR ÇOK YERİNDE”

Kaplıcaya gelen Ümit Tarhan da travertenin koruma altına alınmasının önemine dikkat çekerek, "Zamanla oluşan bu doğa harikasının yok olmaması ve gelecek nesillere aktarılması bakımından alınan bu kararı çok yerinde buluyorum” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER