Kamile nineden Başkan Zolan'a "Atatürk Şiiri!"

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 88. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi. Denizli’nin Kurtuluş Savaşı mücadelesindeki rolünden övgüyle bahseden Başkan Osman Zolan, "Denizlimiz, kurtuluş mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında sapasağlam durmuştur" dedi. Törene, 1938 doğumlu Kamile Gün'ün, 1997 yılında yaşamını yitiren eşi Mehmet Gün'ün 6 günde ezberlettiği 'Atatürk' şiirini Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a okuduğu anlar damga vurdu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 88. yıl dönümü dolayısıyla 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda anma töreni düzenlendi.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Milletvekilleri; Cahit Özkan, Şahin Tin, Nilgün Ök, Ahmet Yıldız, Kazım Arslan ve Teoman Sancar, Garnizon Komutan Vekili Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende bir konuşma yapan Başkan Osman Zolan, "4 Şubat 1931'de Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Denizlimizi ziyaret etmiştir. O gün şehrimizin önde gelenleri ve Denizli halkımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü coşkuyla, şükranla ve minnetle karşılamıştır" dedi.

“DENİZLİ, ATA’SININ YANINDA SAPASAĞLAM DURMUŞTUR”

Denizli’nin Kurtuluş Savaşı mücadelesindeki rolünden övgüyle bahseden Başkan Osman Zolan, "Denizlimiz, kurtuluş mücadelesinde, önderliğini yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında sapasağlam durmuştur. Ülkemin kurtuluşu noktasında bir ışık olan Atatürk koşup mücadele ederken, Denizlimiz yine aynı duyguyla, aynı güzellikle ülkemizi düşman işgalinden kurtarmak ve Denizlimize düşman postalının değmemesi için çok ciddi mücadele içine girmiştir. Denizlimiz, kurtuluş mücadelesinde düşman işgaline uğramamıştır. Övünçle, kıvançla diyoruz ki, Denizlimiz ecdadımız geldiği günden bugüne kadar düşman işgaline uğramamıştır" diye konuştu.

“BİRÇOK ALANDA MUASIR MEDENİYET SEVİYESİ ÜZERİNE ÇIKILDI”

Denizli'nin, sanayi, tekstil, tarım, turizm ve şehirleşme anlamında en üst seviyeye ulaştığını, birçok alanda muasır medeniyet seviyesindeki ülkelerin çok üstüne çıktığını kaydeden Başkan Osman Zolan, "Denizlimiz üzerine düşen vazifeyi, yapmakta ve inşallah yapmaya da devam edecektir. Denizlimiz, modern ve güzel bir büyükşehir haline gelmiştir. 88 yıl önce şehrimize teşrif eden, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Kurtuluş Savaşı’nda ve sonrasında canını, kanını bu toprağa vermiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bayrağımız dalgalanmaya ve cumhuriyetimiz ilelebet yaşamaya devam edecektir” dedi.

MADALYALAR VERİLDİ

Zolan’ın konuşmasının ardından, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisiyle devam eden törende, Atatürk Halk Koşusu’nda dereceye giren sporcular ile resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

KAMİLE NİNE'NİN ATATÜRK SEVGİSİ

Törene katılan 1938 doğumlu Kamile Gün ise, programın sona ermesinin ardından protokol üyelerinin yanına gitti. Gün, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a ezberlediği 'Atatürk' şiirini coşkuyla okudu.

Şiirini tamamlayan Kamile Nine, çevredeki vatandaşlar ve protokol üyeleri tarafından tebrik edilip, alkışlandı.

İŞTE O ANLAR KAMERALARA BÖYLE YANSIDI...

FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Konuşmanın ardından Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı ve günün önemine ilişkin gerçekleştirilen spor müsabakaları ve etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu'nda, Atatürk’ün Denizli ziyaretiyle ilgili fotoğraf ve resim sergisi açıldı.

TREN GARINDA TEMSİLİ KARŞILAMA

Atatürk'ün Denizli'ye gelişinin 88'inci yılı nedeniyle, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şubesi de saat 12.00'de Tren Garı'nda temsili karşılama töreni düzenledi. Törene; CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, İYİ Parti Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Bahtiyar, çeşitli siyasi parti temsilcileri ile ADD Düşünce Derneği Denizli Şubesi yöneticisi ve üyeleri katıldı. Garda, Atatürk posterleri taşıyan ve ellerindeki Türk bayraklarını sallayan grup, hep bir ağızdan marşlar söyledi. Ardından İzmir'den Denizli'ye gelen yolcu treni temsili olarak karşılandı. Halkoyunları gösterisinin ardından konuşma yapan ADD Denizli Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Gamze Karalı, “Çağdaş, bağımsız Türkiye'nin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün Denizli'ye gelişinin 88. yıldönümünü gururla kutluyoruz. Bağımsızlığımızın bir göstergesi olarak, şehrimize gelişini kutlamak ve bir kez daha Gençliğe Hitabe'de bize vermiş olduğu görevin bilincinde olduğumuzu onun manevi huzurunda ifade etmek için yine bir aradayız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221