Kamu-Sen üyeleri bordro yaktı

Türkiye Kamu- Sen Denizli İl Temsilciliği, hükümetin memurlara 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Yapılan zammı protesto eden üyeler, 2020’nin ilk maaş bordrosunu yakma eylemi gerçekleştirdi.

Türkiye Kamu-Sen Denizli İl Temsilciliği üyeleri hükümetin verdiği yüzde 4’lük zamma tepki göstererek 2020’nin ilk maaş bordrosunu yaktılar. Denizli Vergi Dairesi önünde gerçekleşen eyleme; Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Rayif Kurşunluoğlu, sendika üyeleri katıldı. Basın açıklamasını okuyan Başkan Kurşunoğlu; “3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başlamıştır. Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır. Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9; mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken maaşlara yüzde 4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir. Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir” dedi.

“MEMUR PAKETİ HAZIRLANMASINI İSTİYORUZ”

2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılmasının adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisinin tamamen kesildiğini belirten Kurşunluoğlu; “Memur maaşına yapılan yüzde 4 zam ortalama maaşlara 160,6 Lira zam demek. Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor. Bugün, memurlar maaşlarını aldılar. Yani takke düştü, kel göründü. Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda. Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER