“Kamuda ‘kadrolu istihdam modeli’ benimsenmelidir”

Sendikasının Denizli şubesi tarafından yapılan ‘İl Divan Kurulu Toplantısı’nda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, kamuda kadrolu istihdam modelinin esas alınması gerektiğini belirtti.

“Kamuda ‘kadrolu istihdam modeli’ benimsenmelidir”

Sağlık Sen Denizli Şubesi İl Divan Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıya; Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcıları; Mahmut Faruk Doğan, Abdülaziz Aslan ve Yusuf Dural ile Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Erdal Bolatcı, Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, Burdur Şube Başkanı Mehmet Faruk Ozan, Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, Kütahya Şube Başkanı Ahmet Demirsöz, Muğla Şube Başkanı Özcan Çiçek ve üyeler katıldı. Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, Kur’an’ı Kerim tilaveti ve barko vizyon gösterimi ile devam etti. Toplantıda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, kamuda kadrolu istihdam modelinin esas alınması gerektiğini belirterek, “Çalışanların sözleşme talebini yıllardır konuşuyoruz. Artık konuşmaktan öte adımlar atılmalı ve gerekli düzenlemeler bir an önce yapılarak kadrolu istihdam modeli benimsenmelidir” dedi. Sözleşmeli personel uygulamasının çalışma barışına zarar verdiğini belirten Durmuş, şunları söyledi: “Kamu çalışanları arasında yaşanan ayırım çalışma barışını zedeliyor. 2011 yılında sözleşmeli personel uygulaması kaldırıldı ama daha sonra bu uygulamaya yeniden dönüldü. Biz sözleşmeli istihdam türünün sağlıklı bir istihdam türü olmadığını her fırsatta dile getirdik. Yapılan düzenleme ‘3+1 şeklinde çıkmalı’ diye ifade edilirken bunu ‘yetmez ama evet’ diyerek kabul ettik. Biz kesinlikle sözleşmeli istihdam türünü benimsemiş değiliz. Kamuda aynı işi yapan insanlar farklı haklara sahipler. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Devlet istihdam modeli olarak kadrolu istihdamı benimsenmeli.”

“ADALETTEN TAVİZ VERMİYORUZ”

Adaleti ve istişareyi en önemli değer olarak gördüklerini dile getiren Durmuş, hak mücadelesi verirken adaletten asla taviz vermediklerini belirtti. Sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Durmuş, “Sağlık çalışanlarının hakları tam ve eksiksiz olarak ödenmelidir. Döner sermaye adaletsizliğinin son bulması gerekiyor. Adaletli bir döner sermaye sisteminin hayata geçirilmesini sağlamak temel önceliğimizdir” diye konuştu.

“ÇALIŞANLARIN ALIN TERİNİN HAKKINI SAVUNUYORUZ”

Sağlık çalışanlarının dertleri ile dertlendiklerini belirten Sağlık Sen Denizli Şube Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu, “Biz sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının alın terinin hakkını savunuyoruz. Sağlık çalışanlarının birçok sorunu var. Bu sorunların çözümü için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Sağlıkta şiddetin bir an önce sona ermesi, bir zorunluluktur. Bunun için yetkililerin yasal düzenlemeleri hayata geçirmeleri gerekir” dedi. İl divan toplantısı hediye takdimi ve Sağlık Sen Denizli Şubesi İşyeri ve İlçe temsilcilerine plaket töreninden sonra sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER