‘KANLI AY TUTULMASI’ YARIN GERÇEKLEŞECEK, GÖZLER DENİZLİ’YE ÇEVRİLECEK

21’inci yüzyılın en önemli doğa olaylarından biri olan ve halk arasında ‘Kanlı Ay Tutulması’ olarak bilinen ‘Tam Ay Tutulması’, yarın gece gerçekleşecek. Milyonlarca insan tarafından heyecanla beklenen tutulmanın en net izlenebileceği yerlerden biri olan Denizli’de önemli etkinlikler gerçekleştirilecek.

‘KANLI AY TUTULMASI’ YARIN GERÇEKLEŞECEK, GÖZLER DENİZLİ’YE ÇEVRİLECEK

21’inci yüzyılın en önemli doğa olaylarından biri olan ve halk arasında ‘Kanlı Ay Tutulması’ olarak bilinen ‘Tam Ay Tutulması’, yarın gece gerçekleşecek. Milyonlarca insan tarafından heyecanla beklediği Tam Ay Tutulması’nın en net şekilde gözlemlenebileceği yerlerden biri de Denizli olacak. Denizli Valiliği, Merkezefendi Kaymakamlığı, Denizli İl Kültür Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Nalan Kaynak Anadolu Lisesi işbirliğinde 26-29 Temmuz tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Astronomi Öğretmenler Semineri’ gerçekleştirilecek. Seminerlere; il dışından çağrılan 100 öğretmen ve 10 akademisyen katılacak. Sema-Abdurrahman Karamanlıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılacak olan seminerler, bugün saat 10.00’da başlayacak. Program kapsamında yarın ise ‘Kanlı Ay Tutulması’ olarak bilinen son yüzyılın en uzun Tam Ay Tutulması gerçekleşecek. Tam Ay Tutulması gözlemi; yarın gece saat 20:30-01:15 arasında Laodikya Antik Kenti’nde yapılacak.

ASTRONOMİNİN DUAYENLERİ DENİZLİ’DE OLACAK
Yüzyılın en önemli gök olaylarından birine şahit olunacak bu programa; Türkiye’deki Astronomi biliminin duayenleri katılacak. Programa; TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Kurucu Müdürü Prof. Dr. Zeki Aslan, İstanbul Kültür Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer, Ankara Üniversitesi Astronomi Ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Eski Başkanı Prof. Dr. Ethem Derman, Ege Üniversitesi Astronomi Ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Zeynel Tunca, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serdar Evren, Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Memduh Sami Taner, İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ayşegül F. Teker ve İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Korhan Yelkenci katılacak. Ayrıca; Amatör Astronom ve Astrofotoğrafçısı Uğur İkizler, Aksaray Bilim Sanat Merkezi’nden Ümit Fuat Özyar, Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Bakıt, Nalan Kaynak Anadolu Lisesi’nden; Tahsin Demirciler, Havva Han Şimşek, Harun Bacanlı ve Ercan Koç Genel Astronomi bilgilerinin yanında lise ve Ortaokul müfredatı içerisinde yer alan Astronomi konularında ayrıntılı eğitim verecekler.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TELESKOBU DENİZLİ’DE OLACAK
Etkinliklerde uygulama atölyeleri kurularak, aynalı teleskop yapımı ve teleskop kullanımı, Gökyüzü fotoğrafçılığı, Gök atlası yapımı, usturlap yapımı gerçekleştirilecek. Öte yandan Türkiye’nin en büyük el yapımı teleskobu, etkinlikler kapsamında Denizli’ye getirilecek. Otel bahçesine kurulan ve ‘Castor’ adıyla bilinen 50 cm ayna çaplı el yapımı teleskop ile gökyüzü gözlemi yanında Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Gözlemevi’nden derin uzay cisimleri gözlemleri de yapılacak.

BİLİMSEL ÇALIŞMA DA YAPILACAK
Türkiye’nin değişik illerinden gelen Astronomi biliminin duayenlerinin yer alacağı ekip, bilimsel çalışmaya da ev sahipliği yapması planlanıyor. ‘Tam Ay Tutulması’ sırasında gökyüzünün parlaklığı ölçülerek, ay tutulmasının gökyüzü parlaklığının ne kadar etkili olacağının da hesaplanması bekleniyor.

GÜRKAN GÖK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seher Aydın
Seher Aydın - 2 yıl Önce

Süper görünüyor

SIRADAKİ HABER

banner206

banner205