“KANSERDE ÜCRETLİ TEDAVİ ARTIK TARİHE KARIŞTI”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan kanser hastalarının tedavilerinin ücretsiz olması hakkında açıklama yapan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; “Kanser hastalarının ülkemizdeki en büyük sorunu olan ücretli tedavi artık tarihe karışıyor” dedi.

“KANSERDE ÜCRETLİ TEDAVİ ARTIK TARİHE KARIŞTI”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kanser hastalarının tedavilerini tamamen ücretsiz hale getirdiklerini açıklamasının ardından AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; yazılı basın açıklamasında bulundu. Artık kanser tedavisine ilişkin her türlü ek ücret ya da fark masrafları tarih olacağının altını çizen Başkan Filiz, kanser hastalarının ilaçlarda olduğu gibi, cerrahi tedavilerde de devlet ve özel hastanelere ödeme yapmayacaklarını söyledi. Başkan Filiz, şu ifadelere yer verdi: “5 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de belirtilen tebliğ değişikliği artık yasallaştı. Kanser tedavisi, cerrahisi ve ilacına ilişkin yani kanser hastalığına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi artık kaldırıldı. Vatandaşlarımızdan; SGK ile sözleşmeli/protokollü sağlık hizmeti sunucuları sunmuş oldukları bu hizmetler nedeniyle hiçbir şekilde ilave ücret almayacak, vatandaşlarımız ceplerinden hiçbir ücret ödemeyecek. Düzenleme öncesi kanser cerrahisi için yılda 240 milyon lira ödüyorken söz konusu düzenleme ile bu ödemeyi yılda yaklaşık 750 milyon liraya çıkartarak kanser hastalarımızın tedavileri tamamen ücretsiz hale getirildi. Böylece kanser tedavisine ihtiyaç duyan vatandaşlar, artık hiçbir ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.”

“İNSANA VE HAYATA VERDİĞİMİZ DEĞERİ AÇIKÇA İFADE ETMİŞ OLDUK”
Kanunun, SGK ile sözleşme yapan tüm özel hastaneleri kapsadığının altını çizen Başkan Filiz; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Jülide Sarıeroğlu ve Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan’ın da açıkladığı üzere; hem kanser hem de diğer tüm hastalıkların tedavisine ve önlenmesine ilişkin yine maliyet unsuru gözetmeksizin iyileştirmelerimiz hızla ve artarak devam edecek. İnsana ve hayata verdiğimiz değeri ve önemi bir kez daha açıkça ifade etmiş olduk. Halkımıza söz verdiğimiz gibi güçlü Türkiyemizin geleceği adına yaptığımız çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Yeni uygulamanın tüm vatandaşlarımıza sağlıklı bir yaşam getirmesini temenni ediyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER