Kantin denetimleri devam ediyor

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması ile birlikte okul kantin denetimleri alanında uzman denetim ekiplerince devam ediyor.

Kantin denetimleri devam ediyor

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinin denetimi, ‘Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ kapsamında ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağı’nda yer alan Eğitim Kurumlarında Satışı Uygun Olmayan Gıda ve İçecekler dikkate alınarak gerçekleştiriliyor. Merkezefendi İlçesi’ndeki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu ve Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi kantinlerinin denetimlerine katılan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, yaptığı açıklamada; “Uzun  süredir  yüz yüze eğitime hasret kalan çocuklarımız 6 Eylül itibariyle nihayet okullarına kavuştu. Eğitim ve öğretimin yüz yüze başlamasıyla eğitim kurumlarımızdaki gıda işletmeleri ve kantinlerimiz de faaliyetlerine başladılar. Çocuklarımızın okulda kaldıkları süreyi düşünecek olursak beslenmelerinin en az bir öğününü bu işletmelerden karşıladıklarını görüyoruz. Bu noktada yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak gelişen; obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları ve buna benzer hastalıkların önlenmesi amacıyla bu işletmelerin denetimlerinin ve kontrollerinin yapılması son derece önemlidir. Bu öneme binaen mevcut kantin ve gıda işletmelerinin denetimleri okul idarelerimizce rutin olarak her ay yapılmaktadır. İlçe denetim ekiplerimiz ise bugün olduğu gibi yılda en az bir kez bu işletmelere denetimler gerçekleştiriyorlar. İlçe denetim ekibimizde Müdürlüğümüz, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan birer yetkili yer alıyor, yani üç bakanlık ortak olarak denetim faaliyetlerini yürütüyoruz. Okullarımızda çocuklarımızın  güvenilir gıdaya ulaşmaları için denetimlerimizin yanı sıra; gıda işletmeleri çalışanlarımızla yıl boyunca eğitim, rehberlik ve gözetim faaliyetlerini de yürütüyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik birimimiz bünyesinde gerçekleştirilen bu  faaliyetler:  694’ü  resmi 135’i  özel eğitim kurumumuzda, okullarımızın kapanacağı 17 Haziran tarihine kadar devam edecektir” dedi.

“VELİLERİMİZİN İÇİ RAHAT OLSUN"

Çocukların geleceğin teminatı olduğunun altını çizen Müdür Ekici, şunları aktardı: “Çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmalarına yönelik yürüttüğümüz faaliyetlerde öncelikle en hassas konumda yer alan, okul idarecilerimize, denetim ekiplerimizde yer alan uzmanlarımıza, öğretmenlerimize ve bu işin esas mutfağında yer alan kantin işletmecilerimize ve çalışanlarımıza, göstermiş oldukları özverili çalışmalardan ve insan sağlığı konusundaki duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyorum. Velilerimizin içi rahat olsun. Çocuklarımızın akademik ve sosyal başarılarının yanı sıra sağlıklı beslenmeleri konusunda da hijyen şartlarına son derece önem veriyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER